"Dny antiky" v Pule

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... "Dny antiky" v Pule
Publikováno: 07.06.2011
Pula
Pula, římský amfiteátr - Arena

Již podesáté se bude v od 9. do 11 června konat festival "Dny antiky – Pula Superiorum" (Dani antike) v Pule. Jeho dějištěm bude historické jádro města a římský amfiteátr – Arena. Na slavnostní otevření, k němuž dojde ve čtvrtek 9. června ve 20:30 hod. na někdejším římském fóru, je připravena velká multimendiální show za doprovodu antické hudby.

Následující dny festivalu budou probíhat v ležérní antické atmosféře, s výjevy z každodenního života starých Římanů a ukázkami práce zručných řemeslníků, mj. výrobců šperků, mozaik a kameníků. Trh výrobků, navazujících na někdejší římské produkty, nabídne ochutnávky zdejších kvalitních vín, olivového oleje a dalších výrobků s tisíciletou tradicí.

V antickém duchu bude probíhat program na hlavních ulicích a náměstích Puly, které byly střediskem života města i za antického Říma.

K vrcholům programu budou patřit boje gladiátorů v jedinečném pulském amfiteátru - Aréně, který pochází z 1. až 2. století našeho letopočtu. Ten bude i svědkem ukázek různých římských sportovních utkání, např. antického fotbalu.

Pula
Pula, hlavní náměstí - Forum

Velký zájem návštěvníků se jistě soustředí i na módní přehlídku v římském duchu a především na přehlídku nádherných římských účesů. Návštěvníci festivalu se budou moci zúčastnit zábav v římských kostýmech, ochutnat nápoj mulsum - medovinu a užívat si antickou atmosféru v Pule. Ta se po dobu festivalu promění v římské město, centrum antických tragédií a komedií, město v němž se budou krásné ženy promenovat v antických rouchách s účesy po římsku upravenými, kde se bude moci návštěvník zúčastnit římských hostin a ochutnat pokrmy připravené podle prastarých receptur.

V této originální atmosféře bude i návštěva antických památek města Puly, této důležité bašty římské moci na Istrijském poloostrově, jistě velmi atraktivní. Kromě římského amfiteátru k nim patří pozůstatky římského opevnění (Herkulova brána a brána Gemina), triumfální oblouk římské rodiny Sergiů, původně vestavěný do někdejší hlavní městské brány, nádherný dochovaný Augustův chrám na někdejším fóru, chrám bohyně Diany, do něhož byla v 17. století vestavěna radnice nebo krásná rozměrná podlažní mozaika s hlavním motivem "Potrestání Dirké".

Podrobný program je k dispozici na stránkách festivalu: www.pulasuperiorum.com

Zdroj informací:

Mohlo by vás zajímat