V Opatiji byla otevřena výstava o rozvoji zdravotní turistiky v Chorvatsku

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... V Opatiji byla…
Publikováno: 22.10.2010

V lázeňském městě Opatija byla otevřena velká výstava s názvem "Od bahenní koupele k wellnessu – Rozvoj zdravotní turistiky v Chorvatsku" (Od blatne kupke do wellnessa - Razvoj zdravstvenog turizma u Hrvatskoj), která potrvá až do konce ledna 2011. Nejslavnější chorvatské lázně, Opatija, jsou jistě nejvhodnější destinací pro celkovou prezentaci rozvoje wellnessu a obecně zdravotní turistiky v Chorvatsku.

Opatija
Opatija, hotel Opatija

Výstava probíhá v Chorvatském muzeu cestovního ruchu (Hrvatski muzej turizma), které bylo založeno v roce 2007. Je umístěno ve známé historické opatijské vile Angiolina, která stála u zrodu Opatije jako nejvýznamnějšího lázeňského místa na Jadranu (viz tematický článek: Opatija a Muzeum cestovního ruchu).

Expozice seznamuje návštěvníka s historií významného odvětví cestovního ruchu, zdravotní turistiky na celém území Chorvatska, a to od jejích skromných počátků v 18. století. Intenzívněji se začala zdravotní turistika rozvíjet od poloviny 19. století, a to v kontinentálním Chorvatsku v místech termominerálních pramenů a léčivé slatiny. S rozvojem dopravní infrastruktury a výstavby ubytovacích zařízení si postupně získávaly pověst účinných lázní nejvíce Topusko, Lipik a později i Krapinske Toplice, Tuheljske Toplice, Stubičke Toplice a další. Na jadranském pobřeží si hlavně na severním Jadranu získávala skvělou pověst místa prohlášená za klimatické lázně. Byly to především: Opatija, Mali Lošinj, Brijuni, Lovran, Crikvenica, Rovinj. Na středním Jadranu mělo velmi dobré renomé účinných klimatických lázní město Hvar na stejnojmenném ostrově.

Rovinj
Rovinj, wellness centrum v hotelu Istra

S přibývajícími návštěvníky a zájmem o pobyty v těchto střediscích stoupala i péče místních orgánů o jejich zlepšené vybavení. Stavěla se nová ubytovací zařízení, místa dostávala novou tvářnost péčí o vzhled stávající zástavby a parkovou úpravu, budovaly se pobřežní lázeňské stezky a promenády, prudce stoupla nabídka veškerých služeb – kulturních, zábavních a sportovních. V posledních letech se další rozvoj zaměřil především na wellness nabídku, která se stala celosvětovým hitem (viz tematický článek: Wellness-turistika - balzám na duši i tělo). Jadranské i vnitrozemské chorvatské destinace nezaostávají za bohatou wellness nabídkou sousedních zemí a jejich skvělé přírodní podmínku jim naopak zajišťují prioritní postavení.

Výstava v Opatiji sleduje vývoj zdravotní turistiky v Chorvatsku od samých jejích začátků. Návštěvník se může seznámit s nejstaršími procedurami a porovnávat je s nejmodernějšími technologiemi v tomto oboru. Sledovat urbanistický rozvoj středisek i turistickou nabídku služeb. Pro každého návštěvníka bude jistě zajímavý i vývoj wellness center – od skromných začátků až po velkoryse pojaté obrovské areály, poskytující ty nejrafinovanější požitky. Zvláštní pozornost je na výstavě věnována rozvoji Opatije.

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení Primorsko-goranské župy (Turistička zajednica Primorsko-goranske županije): www.kvarner.hr
  • Chorvatské muzeum cestovního ruchu (Hrvatski muzej turizma): www.hrmt.hr

Mohlo by vás zajímat