Turisté se brzy svezou lanovkou na kopec Srdj nad Dubrovníkem

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Turisté se brzy…
Publikováno: 14.05.2010

Lanovka na kopec Srdj (412 m) byla po dlouhá léta symbolem cestovního ruchu Dubrovníku. Nádherný pohled z vrcholové stanice lanovky se pokládal za vyvrcholení prohlídky města. Ročně vyvezla lanovka na Srdj kolem 100 tisíc nadšených turistů.

Stará lanovka byla postavena v roce 1969 a sloužila až do začátku 90. let minulého století, kdy agrese srbských a černohorských ozbrojených sil přinesla městu zkázu, z níž se vzpamatovávalo celé následující desetiletí, i úplné zničení lanovky.

Dubrovník
Dubrovník, kopec Srdj

Projektů na obnovu lanovky bylo v posledních letech několik, ale vždy skončily jen u plánů. Stavba lanovky je velmi nákladná záležitost - uskutečňuje se vždy podle individuálního projektu, na míru danému místu a terénu. Stavbou lanovek se nezabývá žádná chorvatská firma, takže se musí objednávat výhradně u specializovaných zahraničních firem. Právě vysoké pořizovací náklady byly dosud vždy důvodem k odstoupení potencionálního investora od výstavby.

I když se příprava projektu výstavby nové lanovky protáhla na několik let, vše nasvědčuje tomu, že investor "Excelsa nekretnine" stavbu skutečně dokončí. Lanovka má převézt první pasažéry 1. července letošního roku.

Než se přikročilo k samotné realizaci, musely být demontovány a odstraněny zbytky konstrukcí staré lanovky, zejména horní a dolní stanice. Dodavatelem strojního zařízení a vybavení je švýcarská firma Garaventa. Mezi dolní stanicí blízko hradeb na předměstí Ploče a horní stanicí na kopci Srdj budou jezdit dvě kabiny oranžové barvy, každá o kapacitě 30 cestujících, které se budou pohybovat rychlostí 6,5 m/s. Cesta nahoru bude trvat 4 minuty.

V horní stanici, umístěné ve výšce 405 m n. m. mezi pevností Imperial a velkým křížem, budou k dispozici dvě vyhlídkové terasy, prodejna suvenýrů a snack-bar s nabídkou nápojů i jídla. Součástí má být také otevřená scéna pro 250 osob k pořádání různých akcí.

Proměnou by v nejbližších letech měla projít i pevnost Imperial (Fort Imperial), kterou vybudovali Francouzi začátkem 19. století na samém vrcholu kopce Srdj. Největší útok ve své historii zažila v roce 1991, kdy ji bránila nevelká dubrovnická posádka a utrpěla značné škody. Vzhledem k tomu, že se pevnost stala symbolem hrdinské obrany města, plánuje se v její části zřídit Muzeum vlastenecké války. Zatím si tu lze prohlédnout výstavu "Dubrovník ve vlastenecké válce 1991 - 1995". Další část pevnosti má sloužit jako pohostinské a ubytovací zařízení, související se zamýšleným projektem golfového resortu.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat