„Den delfínů“ na Lošinji

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... „Den delfínů“ na…
Publikováno: 13.11.2009

28.7.2009

Již po šestnácté se v letovisku Veli Lošinj na ostrově Lošinj bude konat „Den delfínů“. Je to akce, kterou vždy první srpnovou sobotu organizuje Ústav pro výzkum a ochranu moře „Modrý květ“ (Institut za istraživanje i zaštitu mora „Plavi svijet“) , chorvatská nevládní organizace, jejímž cílem je výzkum a ochrana životního prostředí lošinjské populace delfínů skákavých (chorv. dobri dupin, lat. Tursiops truncatus), kteří jsou jako druh ohroženi vymřením (viz tematický článek: Delfíni v Jadranu a projekty na jejich ochranu).

Lošinj
Delfín skákavý

V roce 2006 byla na Den delfínů vyhlášena Lošinjská rezervace delfínů (Lošinjski rezervat za dupine), která má přispět k jejich záchraně (viz aktualita: První rezervace delfínů ve Středozemním moři).

Největším a nejveselejším svátkem je Den delfínů pro dětské návštěvníky, velké i malé, z mnoha zemí světa, pro které je připravena řada různých her a soutěží. Například se vyhodnocuje velká dětská soutěž o nejlepší kresbu delfína a jeho životního prostředí. Kresby dětí se vyvěšují v ulicích Velkého Lošinje a ty nejlepší pak přijdou do výstavních prostor Lošinjského výchovně-vzdělávacího střediska o moři (Lošinjski edukacijski centar o moru). Vítězové soutěže obdrží pěkné ceny, např. výlet za delfíny či různé hodnotné suvenýry aj. Pravidelné jsou rovněž výstavy fotografií a diaprojekce. K příjemné atmosféře přispívají různé uliční programy, představení a večerní koncert.

Lošinj
Veli Lošinj

Jako každoročně budou moci návštěvníci Dne delfínů „adoptovat“ svého delfína. Každý tak může v rámci této adopce přispět nevelkou částkou k opatřením, která Ústav pro výzkum a ochranu moře podniká k záchraně těchto jedinečných živočichů. Vždy se najde několik set zájemců.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat