První rezervace delfínů ve Středozemním moři

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... První rezervace…
Publikováno: 09.10.2006

Moře kolem lošinjsko-creského souostroví (Cres a Lošinj) v severním Jadranu bylo dne 6. srpna letošního roku slavnostně vyhlášeno prvním chráněným úsekem moře se zaměřením na intenzivní ochranu zdejší kolonie delfínů skákavých (Tursiops truncatus), chorvatsky dobri dupini. Tito delfíni jsou jediným druhem kytovců, který žije v chorvatských vodách Jadranu (viz tematický článek Delfíni v Jadranu a projekty na jejich ochranu).

Již od roku 1999, kdy byla v městečku Veli Lošinj na ostrově Lošinj založena chorvatská nevládní organizace Modrý svět - Ústav pro výzkum a ochranu moře (Plavi svijet - Institut za istraživanje i zaštitu mora, Blue World - Institute of marine Research and Conservation), která si vytkla za cíl šířit informace a povědomí o zdejším životním prostředí, jakož i o jeho ekosystémech; byla zaměřena především na projekty týkající se populace delfínů v této lokalitě. Bylo vypracováno a postupně se realizuje několik velkých projektů k záchraně delfínů, jejichž počet ve zdejší oblasti klesl přes veškeré úsilí za posledních 10 až 15 let o 40 procent. Nyní tedy čítá tato kolonie cca 100 dospělých jedinců, což představuje její kritické ohrožení.

Právě snaha zastavit tento výrazný pokles zdejší delfíní populace byl důvodem k vyhlášení jejich rezervace v lošinských a creských vodách pod názvem Lošinjská rezervace delfínů (Lošinjski rezervat za dupine). Rezervace byla uvítána nejen odborníky a širokou veřejností v Chorvatsku, ale má i podporu mezinárodních institucí. Slavnostně ji vyhlásil státní tajemník ministerstva kultury za přítomnosti řady pracovníků ochrany životního prostředí a místních orgánů.

K vyhlášení lošinsko-creské rezervace došlo v tradiční Den delfínů (Dan dupina), který se již po 12 let pravidelně koná v městečku Veli Lošinj. Jako každoročně se v místním Lošinjském výchovně-vzdělávacím středisku o moři konaly i letos různé vzdělávací a výchovně-zábavné akce, které si v průběhu let získaly velkou oblibu veřejnosti.

Ochrana lošinsko-creských vod má velký význam nejen pro populaci delfínů, nýbrž i pro další zdejší mořské organizmy, rovněž ohrožené vyhynutím. Patří k nim především mořské želvy, a to kareta obecná (Caretta caretta), pro niž je zdejší moře letním stanovištěm i vyhledávaným zimovištěm pro mladé i dospělé jedince.

Celková rozloha rezervace je 52 576,21 hektarů, z toho a na moři 52 335,26 hektarů a na pevnině 240,95 hektarů.

Informace: Modrý svět (Plavi svijet) - www.plavi-svijet.org.


Mohlo by vás zajímat