Od 13. června je v provozu rekonstruovaná mýtnice Lučko a nová mýtnice Demerje

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Od 13. června je v…
Publikováno: 16.06.2009

V sobotu 13. června byla u Záhřebu dána do provozu rekonstruovaná mýtnice Lučko a nově postavená mýtnice Demerje. Obě nové mýtnice na konci dálnic Split - Záhřeb a Rijeka - Záhřeb spolu tvoří jeden funkční celek, kde motoristé cestující ve směru od moře platí dálniční poplatek za projetý úsek dálnice.

Nová mýtnice Demerje se nachází tři kilometry před Lučkem ve směru od Karlovce a slouží nyní pouze pro bezhotovostní placení mýtného. Má celkem 10 pruhů, z nichž osm je vyhrazeno pro placení kartami (platební karty a SMART karty) a dva pruhy jsou vyhrazeny elektronickému systému placení (ENC - elektronička naplata cestarine). Přijímány jsou platební karty Maestro, MasterCard, Visa, Visa Electron, American Express, Diners a INA. Při placení prostřednictvím těchto karet není třeba zadávat kód PIN. Kdo zaplatí mýtné bezhotovostně na mýtnici Demerje, pokračuje po nové vozovce s dvěma jízdními pruhy a jedním odstavným o šířce 11,2 metru. Tato silnice vede paralelně s dálnicí a je od ní oddělena travnatým pásem. Kolem mýtnice Lučko pak projede bez zastavení teprve za ní se napojí na dálnici.

Ten, kdo chce platit dálniční poplatek v hotovosti, mine odbočku na Demerje a pokračuje dál po dálnici až na mýtnici Lučko, která je nyní vyhrazena pouze pro placení v hotovosti. Zde má k dispozici deset pruhů.

V opačném směru, tedy směrem k moři, se nic nemění. Tři pruhy zde slouží k vyjmutí karty z automatu.

Původní mýtnice Lučko měla kapacitu 2 325 vozidel za hodinu a v letních špičkách nestíhala, takže tu motoristé museli na zaplacení dálničního poplatku při návratu od moře stát v dlouhých kolonách. Díky nové mýtnici Demerje o kapacitě 9 400 vozidel za hodinu se zvýší celková propustnost téměř pětkrát. Nyní je celková kapacita obou mýtnic 11 150 vozidel za hodinu.

Počet bezhotovostních plateb mýtného stále roste. V roce 2007 činily 26 %, v loňském roce již 40 % na celkových platbách.

Další informace:

  • Autocesta Rijeka Zagreb: ARZ

Mohlo by vás zajímat