Správa národního parku Krka má nové sídlo a informační středisko

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Správa národního…
Publikováno: 21.11.2007

25.9.2007
Skradin
Skradin, budova správy národního parku Krka

V malebném městečku Skradin, ležícím na levém břehu řeky Krky 16 km severně od Šibeniku, bylo v létě otevřeno nové sídlo národního parku Krka. Je to pěkná reprezentativní budova, vybavená moderním informačním centrem, nejlepší svého druhu v Chorvatsku. Turistům poskytuje nejrůznější informace o turistických množnostech v rámci parku i mimo něj. Nechybí tu ani multimediální středisko a prodejna suvenýrů.

Národní pak Krka je nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším turistickým cílem v šibenicko-kninské župě, navštíví jej kolem 750 tisíc turistů ročně a jeho návštěvnost stále stoupá (viz tematický článek: Výlet do národního parku Krka).

Skradin
Skradinské vodopády

Staré městečko Skradin, jehož začátky sahají až do doby před naším letopočtem, bylo význačným sídlem ilyrského kmene Liburnů. Podstatně významnější místo zaujímalo pod názvem Scardona jako římské municipium, správní a vojenské středisko kraje.

Dnešní Skradin je významným východiskem do národního parku Krka, k jeho největší pozoruhodnosti, Skradinským vodopádům (Skradinski buk). Ze skradinského přístaviště převážejí turisty k vodopádům lodě (4 km proti proudu Krky) a tato plavba je započítána do ceny vstupenky (viz Vstupné do národních parků>).

Skradin
Skradin, přístaviště

V poslední době se podstatně zlepšila i dostupnost Skradinu. Z blízké dálnice Záhřeb - Split je to skutečně kousek (exit Skradin). A kdo se chce na Skradin podívat z výšky, může zastavit na dálničním odpočívadle u Skradinského mostu, odkud se otevírá nádherný výhled na městečko a řeku Krku. Jachtaři mohou doplout až do Skradinu a zde využít služeb zdejšího jachtařského přístavu (ACI Marina Skradin), který má velmi dobré jméno.

V příštím roce se bude ve Skradinu stavět nové městské přístaviště.


Mohlo by vás zajímat