Pevnost Revelin v Dubrovníku opět ožívá

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Pevnost Revelin v…
Publikováno: 10.08.2006

Dubrovník
Dubrovník, městský přístav od pevnosti Revelin

Revelin je jedinečná samostatná pevnost na východní straně starého Dubrovníka, která však byla nedílnou součástí obranného systému města. Byla postavena koncem 16. století, v době akutního ohrožení města Benátskou republikou, jež po celou dobu existence Dubrovnické republiky nepřestávala usilovat o její ovládnutí. Nová pevnost Revelin měla tehdy za úkol posílit obranu města a městského přístavu s východní strany.

Revelin však nebyl pouhou vojenskou pevností. Jsou v něm nádherné vnitřní prostory, které v určitém historickém období, a to v době největšího ohrožení, sloužily Dubrovníku jako radnice a jako státní pokladnice Dubrovnické republiky. V nové době se tyto prostory využívají jako koncertní síň, avšak v posledních letech získaly mnohem širší využití.

Dubrovník
Dubrovník, pevnost Revelin

Mnohé instituce, ba i jednotlivci mají zájem o pronájem této pevnosti. Ta po rekonstrukci dokončené v roce 2003 nabízí ve svých čtyřech poschodích 3500 m2 užitné plochy a je moderně vybavena pro různé kulturní i zábavní akce a vystoupení. Za pronájem prostor pevnosti se platí od 1500 do 2000 eur, ale také jen 500 kun, a to v závislosti na zaměření účelu akce. Humanitární akce a programy platí tu nejmenší částku, komerční organizace tu nejvyšší. Tak např. letos v květnu se tu konaly po několik večerů společenské akce pro účastníky různých kongresů v Dubrovníku, dále jedna svatba a jedna výstava fotografií a obrazů. Konají se tu však i koncerty.

V bezprostřední blízkosti Revelinu bývala za Dubrovnické republiky hlavní městská "průmyslová zóna". Archeologové tu např. objevili pozůstatky dílny jednoho z nejznamenitějších litců děl a zvonů, Ivana Rabljanina.


Mohlo by vás zajímat