Co je to "tovareća mužika"?

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Co je to "tovareća…
Publikováno: 03.08.2006

Doslova je to "oslí muzika" a je to zvláštní, lokální obyčej, který je domovem jen v obci Sali na ostrově Dugi otok. Nemá příliš staré kořeny (první "koncert" oslí hudby se konal v r. 1960). Vznikla jako jakési žertovné hudební dostaveníčko, které organizovali mladí z obce Sali "starým mládencům" nebo "starým pannám", kteří už téměř "zůstávali na ocet", ale nakonec se rozhodli pro vdavky. Při jejich svatbě, která se podle jejich přání měla konat v úplné tichosti, přišli jim přece jen zahrát na nejroztodivnější "nástroje": foukali do starých rybářských rohů - trubek, tloukli na různé kovové ryče a jiné kovové předměty, jen když to dělalo velký rámus. Svatebčané, jen aby se jich co nejdřív zbavili, se vykoupili bohatým pohoštěním tvrdým alkoholem. A tak se stala "oslí muzika" součástí různých slavností, které v létě v Sali probíhají.

V průběhu doby si mladí "hudebníci" osvojili různá pravidla, která zachovávají, mají i např. specifické součásti oblečení a další náležitosti.

"Osli hudba" je i součástí národopisných slavností v Sali, které seč nazývají Saljske užance (Salské zvyky), které se v obci konají už po 47 let vždy první víkend v měsíci srpnu. Letos bude prvním dnem slavností čtvrtek 10. srpna. V ten den dopoledne vyjede "oslí muzika" na lodích ze Sali do Zadaru, kde odpoledne předvede své vystoupení ve starém jádru města. Tímto způsobem vlastně zahájí festival "Salské zvyky" a současně na něj pozve zadarské občany.

Dne 11. srpna se pak v Sali odehrává Rybářská noc, což je mj. i soutěž o nejlepší rybí "brudet" (dušené rybí maso s různými druhy zeleniny), vč. přípravy tohoto výborného pokrmu. Pod širým nebem se peče i tuňák, sardele, připravují se různé plody moře a samozřejmě probíhá různý zábavní program, zpívá se a tančí.

Sobota 12. srpna je věnována především různým soutěžím a sportovním závodům. Pak následuje Salská noc (Saljska noć), která probíhá především ve slavnostně osvětleném přístavu a na nábřeží , se spoustou veselého programu se zpěvem a tancem.

Neděle 13. srpna je posledním dnem akce a jejím zlatým hřebem jsou závody oslů v odpoledních hodinách. Je to opravdu neobyčejná podívaná, která končí udílením cen jak nejrychlejšímu oslu, tak tomu nejpomalejšímu.

Závěr tvoří galakoncert různých skupin nejrůznějších žánrů. Hraje se až do ranních hodin, kdy přijíždí loď pro návštěvníky ze Zadaru.

Informace: www.dugiotok.hr


Mohlo by vás zajímat