Obnova unikátní památky na ostrově Krku

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Obnova unikátní…
Publikováno: 17.04.2006

V letošním roce se na ostrově Krku uskuteční výzkumné a přípravné práce, nezbytné pro provedení komplexní obnovy jedné z nejvýznamnějších památek na tomto ostrově, kostelíka sv. Donáta (Sv. Dunat).

Sv. Donát
Kostelík sv. Donáta

Tato vzácná památka, která se nachází severovýchodně od městečka Krku, na severním pobřeží Punatské zátoky (Puntarska draga), v těsné blízkosti křižovatky silnic do Punatu a do Bašky. Je poměrně málo známá a navštěvovaná. Stojí uprostřed miniaturního parčíku mezi rozložitými borovicemi, takže často ujde pozornosti turistů. Přitom jde o jednu z nejstarších památek v celém Chorvatsku.

Tato zvláštní stavba patří do okruhu předrománských starochorvatských kostelů z 9. stol., jako je např. kostel sv. Kříže v Ninu, kostel sv. Donáta v Zadaru aj. Svatyně je zasvěcena sv. Donátu, který byl podle církevní tradice umučen za jednoho z posledních pronásledování v římské říši, za císaře Juliána Apostaty, který byl v době postavení kostela velmi uctívaným světcem.

Průzkumné práce budou zaměřeny především na definitivní odborné zjištění, z kterého období jednotlivé části pocházejí.

Po skončení odborných a přípravných prací projde kostelík již dlouho plánovanou rekonstrukcí, která mu vrátí někdejší lesk. Obnovou projde i bezprostřední okolí svatyně, včetně parčíku.


Mohlo by vás zajímat