V letovisku Malinska bylo zpřístupněno další kulturní zařízení

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... V letovisku …
Publikováno: 15.08.2005

V rušném a velmi populárním letovisku Malinska na severozápadním pobřeží Krku mohou zájemci od července letošního roku navštěvovat více než 500 let starý františkánský klášter v části městečka zvané Porat.

Hlavním magnetem kláštera je cenná etnografická sbírka, která je přístupná v doprovodu místního průvodce v pondělí, úterý, středu a sobotu od 9 do 21 hod, ve středu a pátek od 9 do 12 hod, v neděli od 10.30 do 12.30 hod. To však neznamená, že by nebylo možné sjednat pro větší skupiny prohlídku i mimo tyto hodiny.

Tento klášter, zasvěcený sv. Máří Magdaleně, si získal proslulost svým rozměrným obrazem benátských malířů Girolama a Franceska da Santacroce, kteří působili v 16. stol. právě na východním pobřeží Jadranu. Obraz je na oltáři pozdně gotického klášterního kostela.

Zájem návštěvníků kláštera se soustřeďuje též na úplně dochovaný lis na olivy z poloviny 19. století, nazývaný zde toš. Zpracovávaly se na něm olivy nejen z olivových hájů patřících klášteru, nýbrž i z celého Poratu.

Ve sklepení kláštera jsou shromážděny a uspořádány exponáty tohoto nového muzea, které dokumentují a prezentují staletou činnost zdejších františkánů třetího řádu jak na poli víry a kultury, tak i v hospodářství této oblasti. Mezi nimi jsou obzvlášť zajímavé kopie nejstarších a nejdůležitějších chorvatských hlaholských církevních i světských nápisů (viz tematický článek: Hlaholice a hlaholské památky), kdysi používané hospodářské nářadí a kuchyňské náčiní apod.


Mohlo by vás zajímat