Oslavy výročí 1 700 let Diokleciánova paláce

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Oslavy výročí 1 700…
Publikováno: 03.03.2005


3.3.2005

Město Split oslavilo na Nový rok své 1 700. narozeniny, a to způsobem velmi zdařilým. Podle mínění mnohých zdejších obyvatel to byla nejzdařilejší novoroční oslava, co pamatují. Však bylo také co slavit! Takovéto výročí zrodu města je výjimečnou záležitostí.

Split
Split, Diokleciánův palác ve 4. stol.n.l. (rekonstrukce)

Ale celý tento rok, který je i jubileem Diokleciánova paláce, bude vlastně rokem oslav těchto výročí. Připravované oslavy a akce budou město Split prezentovat na mnoha zahraničních veletrzích cestovního ruchu, zatím je jich v plánu dvanáct. Různými formami budou zvát na jednotlivé slavnosti, například promítáním nového turistického filmu o Splitu, výstavou Split 1700, reprezentační monografií o Diokleciánově paláci, speciálním číslem časopisu Welcome cele věnovaném paláci a dalšími tiskovinami.

První z velkých akcí byly Dny Diokleciána (Dane Dioklecijana), které se konaly od 18. do 20. února v hotelu "Park". Součástí byla módní přehlídka modelů z Diokleciánovy doby a podávaly se speciality podle starých římských receptů.

Hlavnímu výročí budou přizpůsobeny i všechny tradiční akce, jako je Svátek květin (Praznik cvijeća) nebo festival Splitské léto (Splitsko ljeto), ale zlatým hřebem a vyvrcholením oslav bude Noc Diokleciána (Noć Dioklecijana) a letní festival, které se budou konat 29. června. Celý palác bude slavnostně vyzdoben, nejen místní, ale i turisté mají být oblečeni v římské tógy (budou připraveny pro návštěvníky podle velikosti). Ve sklepeních paláce bude připravena velkolepá hostina s římskými lahůdkami. Karneval bude výhradně ve znamení antiky. V plánu je i revue. která by pomocí kostýmů měla evokovat historii města a paláce. Samozřejmě že nebudou chybět různé kapely, mažoretky, zpěváci dalmatských lidových písní, folklórní skupiny, divadelní scénky.

Ke slavnostem přispějí i partnerská města, ať již jde o města chorvatská nebo zahraniční. Například město Ráb tu budou reprezentovat proslulí rábští střelci z kuší v barvitých středověkých krojích. Italská Ancona plánuje, že ve spolupráci se Splitem uspořádá jachtařskou regatu Diocletiana Cup. Ani další města se nechtějí nechat zahanbit.

Po celou sezónu budou na peristylu v paláci vítat zahraniční turisty dvě pohledné dívky oděné jako Římanky Diokleciánovy doby. A protože půjde o členky průvodcovského kádru Splitu, lze předpokládat, že si turisté budou moci s nimi i trochu popovídat.


Mohlo by vás zajímat