www.chorvatsko.czHlavní stránka » Lodní doprava

Lodní doprava


     Trajekty

Rijecká oblast

Zadarská oblast

Šibenická oblast

Splitská oblast

Dubrovnická       oblast


Lodní linky
Rychlé pobř.       trajekt. linky
Mezinárodní linky

Lodní doprava    

Aktualizováno 28.1.2015

Zpracovány lodní řády trajektů včetně cen na sezónu 2016. Přehled lodních linek bude brzy následovat.

Hlavním provozovatelem lodní dopravy na chorvatském Jadranu je společnost Jadrolinija (www.jadrolinija.hr). Rozeznává následující druhy lodní přepravy:

Vis
Trajekt "Petar Hektorović" na lince Split - Vis
 • trajektové linky
 • lodní linky
 • rychlé lodní linky
 • mezinárodní trajektové linky
 • .

Plavební řád u prvních dvou druhů přepravy je rozdělen do oblastí, a to na:

 • rijeckou
 • zadarskou
 • šibenickou
 • splitskou
 • dubrovnickou.

Na základně informací od společnosti Jadrolinija a dalších přepravců jsme zpracovali lodní řády trajektových linek včetně cen lodních lístkůna sezónu 2016 (odkazy najdete v MENU po levé straně). Přehled lodních linek bude brzy následovat.

Aktuality:

Zadar
Katamarán "Silba" v Zadaru
Lodní řády

Podle nových předpisů přepravci vyhotovují celoroční lodní řády s rozdělením na mimosezónní a sezónní období, aby již začátkem kalendářního roku měli pracovníci v cestovním ruchu přehled o jednotlivých lodních spojích v turistické sezóně a mohli z nich vycházet při zajišťování služeb.

Lodní řády pro sezónní období jsou letos platné od 3. června do 2. října 2016. Vzhledem k tomu, že české turisty nejvíce zajímají trajektové linky přepravující cestující i vozidla z pevniny na ostrovy, uvádíme na našich stránkách podrobné lodní řády lokálních trajektových linek podle jednotlivých oblastí, kde si každý může najít v tabulce konkrétní linky odjezd vhodného trajektu - viz MENU vlevo.

U lodních linek (tedy bez možnosti přepravy vozidel) uvádíme pouze přehled, který poskytuje základní informaci o tom, odkud, kam a jak často pravidelné lodní spoje jezdí. Na stránkách přepravců pak lze vyhledat konkrétní údaje o odjezdech.

Lodní řády trajektových linek jsme již aktualizovali pro sezónu 2016. V případech, kdy se nám nové údaje zatím nepodařilo zjistit (přepravce je dosud nezveřejnil), viditelně označujeme loňské údaje 2014. Jakmile získáme nové, uvedeme je.

Turisté, kteří chtějí cestovat lodí či trajektem v období mimo turistickou sezónu, tj. od 1.1. do 2.6. 2016 a od 3.10. do 31.12. 2016, si mohou požadované spoje vyhledat na stránkách společnosti Jadrolinija a dalších přepravců. Je třeba počítat s tím, že počet linek i spojů je v tomto období redukován.

Jadrolinija i další přepravci si vyhrazují možnost změn lodního řádu i cen v průběhu sezóny.

Supetar
Trajekt "Marjan" v přístavu v Supetaru na Brači

Ceny lodních lístků

V tabulkách lodních řádů lokálních trajektových linek uvádíme ceny pro sezónu 2016. Ceny lodních lístků na trajektových linkách se letos nezměnily a zůstavávají stejné jako v loňském roce.

Ceny lodních lístků najdete v dolní části tabulky u každé trajektové linky (rozděleny do jednotlivých oblastí - MENU vlevo), přičemž jsme vybrali pouze nejobvyklejší kategorie vozidel:

 • A - za osobu
 • B - osobní automobil: výška 2 m, délka 5 m, počet sedadel 9
 • C - osobní automobil: výška > 2 m, délka > 5 m, počet sedadel 9
 • D - zavazadlový přívěs: délka 3 m (za délku 3,01 až 5,00 se platí jako za osobní automobil do 5 m délky)
 • E - kempingový přívěs, obytný automobil, přívěs pro loď: délka 5 m
 • F - kempingový přívěs, obytný automobil, přívěs pro loď: délka 5,01 - 7,0 m
 • G - kempingový přívěs, obytný automobil, přívěs pro loď: délka > 7 m
 • H - motocykl
 • I - jízdní kolo

Všechny uváděné ceny u trajektových linek jsou sezónní, tj. od 3. června do 2. října 2016. Ceny mimosezónní jsou cca o 20 % nižší.

Každá dospělá osoba musí mít při vstupu na trajekt platnou jízdenku. Děti od 3 do 12 let mají slevu 50% a děti do 3 let cestují zadarmo. To se však netýká rychlých lodních linek, kde dítě od 3 do 12 let musí platit plnou cenu.

Cena přepravného za vozidlo se liší podle druhu vozidla a podle jeho rozměrů.

Psi a další domácí mazlíčci se přepravují zdarma. Psi musí mít košík a být na vodítku, kočky ve schránce a ptáci a kleci. V žádném případě nesmí do uzavřených prostor pro cestující. Na rychlých lodních linkách je převoz domácích mazlíčků zakázán, pokud pro to nejsou na lodi vytvořeny technické podmínky (zvláštní přepravní boxy).

Podrobný ceník je k dispozici na stránkách společnosti Jadrolinija či dalších přepravců (viz níže).


Prodej lodních lístků

Lodní lístky na lokální trajektové linky, lodní linky a rychlé lodní linky se v Chorvatsku prodávají v prodejních kancelářích přímo v přístavech. Zakoupení jízdenky nezaručuje okamžitou přepravu. Naloďování vozidel na trajekty probíhá podle toho, jak jsou volná místa. Když se trajekt naplní, je třeba čekat na další spoj.

V roce 2014 Jadrolinija zahájila on-line prodej lodních lístků na rychlé lodní linky a v červnu 2015 zavedla on-line prodej lodních lístků i na trajektové linky. Lístek lze koupit minimálně 24 hodin předem. Pokud si turista koupí lístek přes internet na určitou hodinu, ale nestihne se včas nalodit na tento trajekt, může použít i další trajekty plující v tento den. Nevyužitý lístek lze v prodejních kancelářích Jadrolinije prodloužit také na následující den.

On-line prodej lodních lístků na své katamaránové spoje nabízí i společnosti Kapetan Luka a Linijska nacionalna plovidba.

Lodní lístky na mezinárodní trajektové linky se prodávají předem (v kancelářích společností a on-line), vč. přepravy cestujících (kabiny různých kategorií, nejlevnější je turistická paluba) a vozidla. I v České republice je lze zakoupit koupit v některých cestovních kancelářích.

Ráb
Trajekt v přístavu Mišjak na Rábu
Další provozovatelé lodní dopravy, např.:
 • Rapska plovidba Rab - www.rapska-plovidba.hr
  Provozuje trajektovou přepravu na lince Stinica - Mišnjak na Rábu a lodní linku z Rábu na Pag.
 • Mediteranska plovidba Korčula - www.medplov.hr
  Provozuje lodní linku Orebić - Korčula (Dominče).
 • UTO Kapetan Luka - www.krilo.hr
  Provozuje jednu rychlou lodní linku v Rijecké oblasti (Rijeka - Mali Lošinj) a tři ve Splitské oblasti.
 • Linijska nacionalna plovidba (dříve SPLIT TOURS) - www.lnp.hr
  Provozuje rychlou lodní linku Žirje - Kaprije - Šibenik a Split - Rogač.
 • G & V Line Dubrovnik - www.gv-line.hr
  Provozuje rychlou lodní linku z Dubrovníku na Šipan, Mljet, Korčulu a Lastovo.
 • G & V Line Iadera - www.gv-zadar.hr"
  Provozuje rychlou lodní linku Zadar - Sali - Zaglav a dvě lodní linky, také v zadarské oblasti.

Trajektové a lodní linky těchto společností jsou zahrnuty v našich přehledech.


Fronty v přístavech o prázdninových víkendech

Pokud chcete cestovat trajektem na ostrovy (zejména na ty nejnavštěvovanější - Cres, Brač, Hvar aj.) v nejexponovanější den - v sobotu, kdy se střídají ubytovací turnusy, musíte počítat s tvořením front v přístavech. Můžete čekat i několik hodin, než se na trajekt dostanete. To se netýká jen prázdnin, ale také června a září. Pokud můžete, vyhněte se cestování v sobotu!


Aktualita z 10. 4. 2015: Kolik cestujících a vozidel převezly chorvatské lodní linky v roce 2014?

Tematický článek: Rozvoj trajektové přepravy na chorvatské ostrovy


Zdroj informací:

Korčula
Trajekt "Marko Polo" v Korčule
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová