Rijeka - Památky

Rijeka je třetí největší město Chorvatska, nejdůležitější přístav a moderní metropole Kvarneru. Mezi největší turistická lákadla patří Rijecký karneval, živá městská třída Korzo, Trsatský hrad a unikátní digitální planetárium.

Chorvatsko... Místa... Rijeka ... Památky
 • Z doby římské nadvlády se v Rijece dochovaly části tzv. Liburnského valu (Liburnski limes). Jedná se o původně až 2,8 metrů vysoké hradby, které pochází ze 4. století. Pozůstatky této vojenské hranice naleznete hlavně v okolí města.
 • Ze 4. století pochází také Římský oblouk (Rimski luk/ Stara vrata), který stojí poblíž Titova náměstí (Titov Trg).
 • Středověký hrad Trsat ze 13. století stojí na kopci nad městem a patří mezi nejstarší pevnosti na chorvatském pobřeží. Od hradu máte nádherný výhled do okolií. V prostorách hradu se dnes konají letní koncerty, divadelní představení a další kulturní akce. Na vrch Trsat vedou schody uskockého velitele Petra Kružiće (stube P. Kružića). Původně jich bylo 128, ale postupně byly dostavovány další. Nyní je jich 561. Kopec se tyčí nad soutěskou Rječiny do výšky 139 m. Zde stálo opevněné sídlo ilyrských Japodů (viz Ilyrové) - Darsata (z toho přes pozdější římské opevnění Tarsatica až k dnešnímu názvu Trsat). Původně středověký hrad Frankopanů koupil ve značně zchátralém stavu v první polovině 19. století rakouský generál Laval Nugent a dal ho přestavět v novogotickém slohu.
 • Poblíž hradu se nachází významné poutní místo s kostelem Panny Marie Loretánské , který na konci 15. století nechal postavit hrabě Martin Frankopan.
 • Na Trsatu najdete také františkánský klášter, kde jsou nyní pochovány významné osobnosti chorvatských dějin..
 • Z dalších památek je třeba jmenovat barokní katedrálu sv. Víta (Sveti Vid) s cennou klenotnicí zvanou Jezuitské dědictví a zbarokizovaný mariánský kostel Uznesenja Marijina.
 • Na Titově náměstí (Trg Titov) nechal v roce 1531 vojevůdce Petar Kružić postavit barokní kapli s motivem Madony s dítětem. Kaple měla simulovat malý vítězný oblouk a vedlo od ní 128 schodů až k poutnímu místu na vrchu Trsat. Schodiště dobře slouží i dnes.
 • Ústřední část města tvoří náměstí Chorvatské republiky (Trg republiky Hrvatske) a životem pulsující Korzo.
 • Staré město reprezentuje několik památek: Městská věž s hodinami (Gradski toranj pod uriloj) a radnice (Palac komuna ričkoga), obě ze 17. - 18. stol.
 • Z novějších budov z 19.až 20. století stojí za pozornost: Justiční palác (Palača pravde), Místodržitelský palác (Guvernerova palača) - sídlo dvou muzeí, Námořního muzea (Pomorski muzej) a Historického muzea (Povijesni muzej).
 • U nábřeží si prohlédněte budovu Národního divadla Ivana Zajce (Narodno kazaliště "Ivan pl. Zajc").
 • Blízko divadla ústí do moře mrtvé rameno Rječiny, kde vedla po první světové válce hranice mezi Itálií a Královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců..
 • Rijeka
  Rijeka, kostel P. Marie Loretánské na Trsatu


  Fotogalerie (2)

  Vaše hodnocení místa

  127 hodnocení
  Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
  Lucia Hudecová

  Veľmi veľké mesto na severe jadranského mora.
  Rušné letovisko, prevažne drahé hotely. V ponuke sú aj apartmány v súkromí, avšak za nemalé peniaze.
  Pláže čisté, no more v okolí prístavu dosť znečistené.
  Nachádza sa tu najväčší prístav na Jadrane.
  Odporúčam skôr pre maldých ľudí, ktorí vyhľadávajú rušný nočný život.

  Pomohla vám tato recenze?

  Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

  Napište recenzi místa

  Líbí se vám tato recenze?

  Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

  Facebook