Pula - Zajímavosti

Rušné turistické centrum s atmosférou přátelských pobřežních městeček, historický průsečík několika kultur a civilizací. Čekají vás tu cenné památky, muzea, unikátní mořské akvárium i svítící obři v přístavu. Báječné pláže, kulturní akce a útulné taverny.

Chorvatsko... Místa... Pula ... Zajímavosti
  • Už od antických dob byla Pula centrem společenského dění a oblíbeným rekreačním místem. Jezdili sem rádi už římští státníci.
  • Ve středověku odsud s křižáckou výpravou vyrazil anglický panovník Richard Lví Srdce.
  • Istrijské pobřeží miloval renesanční básník Dante Alighieri, který zde napsal kus své Božské komedie. Oddíl Peklo se odehrává ve středověké Pule zasažené morovou ránou.
  • Věhlasný renesanční malíř a architekt Michalangelo Buonarotti na jedné ze svých kreseb zachytil pulskou Zlatou bránu (kresba je dnes uložena ve francouzském Lille).
  • Napoleona Bonaparte fascinovaly v Pule římské památky. Při stavbě Vítězného oblouku v Paříži se inspiroval právě zdejší Zlatou branou.
  • V letech 1849-1916 Pulu pravidelně navštěvoval rakousko-uherský monarcha František Josef I., kterého vždy v ulicích vítaly nadšené davy.
  • Na počátku 20. století pobýval v Pule spisovatel James Joyce, který tu působil jako učitel angličtiny. Na náměstí Portarata dnes v cofee baru Uliks najdete bronzovou plastiku, která znázorňuje Joyce, jak sedí u stolu a čeká na objednané espresso a skleničku istrijského teranu.
  • Asi nejznámější jugoslávský prezident Josip Broz Tito udělal z Puly v 50. letech 20. století okázalé reprezentativní místo, kam zval v průběhu dalších let na návštěvu nejrůznější státníky. Tita postupně navštívili Charles de Gaulle, Willy Brandt, Leonid Brežněv, Jawaharlal Nehru, Winston Churchill, Nikita Chruščov, Michail Sergejevič Gorbačov, Konrad Adenauer, Nicolae Ceausescu, Saddam Hussein, Fidel Castro.
  • V Pule koncertovala celá řada evropských hudebních hvězd, a to jak klasických (Jose Carreras, Andrea Bocelli, Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Monserrat Caballe), tak těch z oblasti populární hudby (2Cellos, ZAZ, Joe Cocker, Leonardo Cohen, Tom Jones, Seal, Apocalyptica, Elton John, Anastacia, Jamiroquai, Eros Ramazzotti, Simply Red, Sting, Vanessa Mae, Solomon Burke).
  • Pulu navštívili (většinou v rámci filmového festivalu) také známí umělci, třeba Elizabeth Taylor, Richard Burton, Sophia Loren, Jeremy Irons, John Malkovich, Anthony Hopkins, Franco Nero, Jiří Menzel.

Vaše hodnocení místa

11 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Douglascob DouglascobCJ

[url=http://dom-48.ru/galaxy-s8-lp/]купить копию samsung galaxy s8 edge plus[/url]
[url=http://dom-48.ru/galaxy-s8-lp/][img]http://dom-48.ru/galaxy-s8-lp/video.jpg[/img][/url]

Самый популярный брендовый мобильный телефон в мире
Samsung Galaxy S8 – полная реплика оригинала

Точная копия
Устройство оснастили оригинальным интерфейсом на базе Android KitKat. В комплекте с телефоном идет оригинальная гарнитура и зарядное устройство

Качественный экран
Устройство оснащено качественным дисплеем TFT от компании «Sharp» с разрешением QHD 1920*1080 пикселей

Мощный процессор
Платформа Cortex-A9 Dual-core c 4-х ядерным процессором мощным видео контроллером PowerVR SGX531

Читать полностью на [url=http://www.dom-48.ru/galaxy-s8-lp/]копия samsung galaxy s8[/url]

http://dom-48.ru/galaxy-s8-lp
samsung galaxy s8 копия видео обзор

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook Google+