Pula - Zajímavosti

Pula jedno z největších středisek cestovního ruchu na Istrijském poloostrově. Na své si tu přijdou milovníci antických památek i ti, kteří si chtějí o dovolené užívat, bavit se i sportovat.

Chorvatsko... Místa... Pula ... Zajímavosti
  • Už od antických dob byla Pula centrem společenského dění a oblíbeným rekreačním místem. Jezdili sem rádi už římští státníci.
  • Ve středověku odsud s křižáckou výpravou vyrazil anglický panovník Richard Lví Srdce.
  • Istrijské pobřeží miloval renesanční básník Dante Alighieri, který zde napsal kus své Božské komedie. Oddíl Peklo se odehrává ve středověké Pule zasažené morovou ránou.
  • Věhlasný renesanční malíř a architekt Michalangelo Buonarotti na jedné ze svých kreseb zachytil pulskou Zlatou bránu (kresba je dnes uložena ve francouzském Lille).
  • Napoleona Bonaparte fascinovaly v Pule římské památky. Při stavbě Vítězného oblouku v Paříži se inspiroval právě zdejší Zlatou branou.
  • V letech 1849-1916 Pulu pravidelně navštěvoval rakousko-uherský monarcha František Josef I., kterého vždy v ulicích vítaly nadšené davy.
  • Na počátku 20. století pobýval v Pule spisovatel James Joyce, který tu působil jako učitel angličtiny. Na náměstí Portarata dnes v cofee baru Uliks najdete bronzovou plastiku, která znázorňuje Joyce, jak sedí u stolu a čeká na objednané espresso a skleničku istrijského teranu.
  • Asi nejznámější jugoslávský prezident Josip Broz Tito udělal z Puly v 50. letech 20. století okázalé reprezentativní místo, kam zval v průběhu dalších let na návštěvu nejrůznější státníky. Tita postupně navštívili Charles de Gaulle, Willy Brandt, Leonid Brežněv, Jawaharlal Nehru, Winston Churchill, Nikita Chruščov, Michail Sergejevič Gorbačov, Konrad Adenauer, Nicolae Ceausescu, Saddam Hussein, Fidel Castro.
  • V Pule koncertovala celá řada evropských hudebních hvězd, a to jak klasických (Jose Carreras, Andrea Bocelli, Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Monserrat Caballe), tak těch z oblasti populární hudby (2Cellos, ZAZ, Joe Cocker, Leonardo Cohen, Tom Jones, Seal, Apocalyptica, Elton John, Anastacia, Jamiroquai, Eros Ramazzotti, Simply Red, Sting, Vanessa Mae, Solomon Burke).
  • Pulu navštívili (většinou v rámci filmového festivalu) také známí umělci, třeba Elizabeth Taylor, Richard Burton, Sophia Loren, Jeremy Irons, John Malkovich, Anthony Hopkins, Franco Nero, Jiří Menzel.

Vaše hodnocení místa

134 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Libor Zezulka

V Pule jsme byli několikrát za dob studentských a svobodného mladého páru, což je pár let zpět. Jako mladá a čerstvá rodina zatím ne, ale v plánu to máme brzy. Na Pule se mi vždycky líbila velmi dobrá a rychlá dostupnost a také vybavenost města. Historické centrum je vážně moc krásné, působivé ve dne i v noci. Je to navíc regulérní město, takže je tam opravdu dost vyžití i mimo samotné koupání. I když pršelo, což se nám občas stalo, pořád bylo co dělat. Moře podle mě hezké, pláže taky, dostupnost ubytování dobrá. Navíc je fajn i to, že všude máte dost obchodů na doplnění zásob a super restaurace, takže člověku za chvíli neleze jídlo z jediné restaurace v okolí krkem. Když hledáte živé místo s ruchem a nabídkou všeho možného, je Pula fajn. Samozřejmě s rizikem, že na Istrii zrovna nevyjde dobré počasí, ale my jsme vždy chytili déšť max na odpoledne. Jinak fajn. Tedy až na jednu nevydařenou návštěvu, kdy jsme stanovali v kempu u přístavu, kde v noci celou noc ječel jeřáb.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook