Korčula - Výlety

Korčula je město, přístav, oblíbené letovisko a často navštěvovaný výletní cíl na severovýchodním pobřeží ostrova Korčula. Patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na chorvatském přímoří. Staré jádro obehnané hradbami leží na malém poloostrůvku

Chorvatsko... Místa... Korčula ... Výlety
 • Městským parkem Hober k anglické pevnosti Fort Wellington z r. 1813, dnes nazývané pevnost sv. Blažeje (Sveti Vlaho). Park byl pro sezónu 2004 revitalizován a obnoven.

 • Kaple sv. Antonína na Glavici (Sveti Antun na Glavici). Schodištěm se pozvolna stoupá ke kapli, která je zasvěcena sv. Antonínovi poustevníkovi (Sveti Antun pustinjak) a pochází z 15. stol. Schodiště (102 schodů) lemují staré chráněné cypřiše, které vytvářejí malebnou scenérii. Seshora výhled na moře.
Korčula
Korčula, ostrůvek Badija
 • Člunem na ostrůvek Badija před přístavem Korčula-Dominće. Ostrůvek o rozloze asi 1 km2 je celý pokryt borovým lesem a makchií, nejvyšší bod 74 m n. m. Název z latinského abbatia, tj. opatství. Ostrůvek získali ve 14. stol. františkáni z Bosny, postavili na něm ve stylu pozdní gotiky klášter s křížovou chodbou a s kostelem. V r. 1950 byl klášter mnichům odňat a změněn ve sportovní tréninkový a rekreační areál, který dále funguje pro nejrůznější sporty. V okolí výborné podmínky k surfování a jachtingu. O dalším osudu ostrůvku a jeho využití se vedou v posledních letech složitá jednání.
 • Do Orebiće na poloostrově Pelješac lodí nebo trajektem (5 km). Výletní lodě kotví na malém městském přístavišti nebo před hotely (i pro jiné lodní výlety).
 • Vnitrozemská obec Žrnovo (1 300 obyv.)je častý výletní cíl, 4 km jihozápadně. Leží na hlavní komunikaci ostrova. Vesnice má starou kamenickou tradici. K Žrnovu patří čtyři osady: Prvo Selo, Brdo, Kampuš a Postrana. Farní kostel sv. Martina na kopci Mratinovo pochází ze 14. stol., dnešní podoba ze 16. až 17. stol. Je obklopen starými borovicemi, s nimiž vytváří malebnou skupinku. V místě se často konají kulturní a náropisná představení. Před kostelem na náměstíčku zvaném piazetta se již po staletí koná začátkem srpna tradiční rytířská hra s meči zvaná moštra, mající v historii společné kořeny s hrou kumpanija (viz Lidový rytířský tanec kumpanija na ostrově Korčula). Tanec s meči, znázorňující boj mezi dvěma vojsky, domácím a cizím, se skládá z 10 tanečních figur, předváděných za doprovodu dud a bubnů. Vše pak končí všeobecným veselím, tancem a zpěvem mládeže. Z osad Žrnova se navštěvuje Brdo, necelý 1 km vzdálená skupina domků mezi skalami v kopcích. Nad zátokou Vrbovica, směrem k osadě Brdo, je zajímavý malebný skalní přírodní výtvor zvaný Kočije (též Kočje).
  V osadě Postrana je několik starých staveb, především hřbitovní kostelík sv. Víta (Sveti Vid) z doby kolem roku 1300 a několik částečně opevněných domů, z niž je nejpozoruhodnější kaštel rodiny Baničevićů; z ní pocházel humanista evropského významu, známý v zahraničí jako Jacobus Bannisis. Mnozí obyvatelé osad Brdo a Prvo Selo si již v minulosti stavěli, zejména však v poslední době stavějí domy jak v zátokách na severu ostrova (zátoky Medvidnjak, Žrnovska Banja a Vrbovice), tak i na jeho jihu (zátoky Orlanduša, Pavja Luka, Gostinja Vala, Rasohatica). Na jihu si staví domy hlavně obyvatelé osad Kampuš a Postrana. Těmto jižním zátokám říkají místní společným názvem defora. K některým je možné dostat se jen pěšky nebo terénními vozidly. Jsou velmi oblíbené pro robinzonské koupání a pobyty. V okolí defor se na terasách chráněných kamennými zídkami pěstuje zdejší výborné červené víno plavac
 • Do obce Kneža, 7 km západně od Korčuly, na severním břehu ostrova, částečně písečná zátoka, možnost kempování a podmořského rybolovu. O další 3 km dál západu je na pobřeží pěkná obec Račišće
 • Do vnitrozemské obce Pupnat - 13 km a případně dále po úzké lokální silnici k malebně zátoce Pupnatska luka
 • Do vnitrozemského městečka Čara - 24,5, km západně
 • Do vnitrozemské obce Smokvica - 31 km západně a do jejího přístavu, malého letoviska Brna (další 4 km).
 • Do vnitrozemského města Blato s krásným náměstím, kde se konají známé zdejší tradiční rytířské hry kumpanija - 38 km západně.

Vaše hodnocení místa

128 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Lucia Hudecová

Mestečko Korčula na ostrove Korčula dýcha starou históriou. V auguste sa tu konajú rôzne procesie a ukážky bárodného tanca Moreška.
Mesto má veľmi dobré lodné spojenie s početnými mestami na poloostrove Pelješac ale aj s ostatnými mestami na Jadrane.
Pláže prevažne malé, skalnaté, nie moc vhodné pre deti. Skôr pre milovníkov histórie.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook