Korčula - Památky

Korčula je město, přístav, oblíbené letovisko a často navštěvovaný výletní cíl na severovýchodním pobřeží ostrova Korčula. Patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na chorvatském přímoří. Staré jádro obehnané hradbami leží na malém poloostrůvku

Chorvatsko... Místa... Korčula ... Památky

Je pozoruhodné, jak byla stará výstavba přizpůsobena místním povětrnostním podmínkám. Hlavní ulice vedoucí severojižním směrem se třikrát byť jen nepatrně lomí tak, aby se vytvořil určitý větrolam pro větry a bouře vanoucí tímto směrem. Stejné uspořádání mají i uličky rovnoběžné s hlavní komunikací. Aby do domů přicházelo ráno a večer co nejvíce světla a naopak v poledne co nejméně slunce, nejsou uličky přímé, ale jsou mírně pootočeny k severu. Tomuto půdorysu se říká "rybí kost".

Některé z domů mají zazděná okna i vchody, z některých zůstaly jen obvodové zdi - stropy a střechy shořely, když byly domy v první polovině 16. stol. zazděny nebo zapáleny pro podezření ze šíření nákazy za morové epidemie. Těmto domům zde říkají kučišta.

Korčula
Korčula, katedrála

Z opevnění vynikají čtyři nárožní věže, válcové bašty, z nichž je nejmohutnější Barbarigo v přístavu, další jsou Balbi, Tiepolo a Capello. Hradby jsou přerušeny dvěma branami, a to Mořskou branou (Morska vrata), k níž můžeme vystoupit od městské lodžie v přístavu, a Pevninskou branou (Kopnena vrata), vestavěnou do mohutné hranolové věže zvané Revelin (z konce 15. stol.). Ve věži je instalováno Muzeum hry moreška, z věže je krásný výhled na město (platí se vstupné). V blízkosti věže je malé divadlo pod širým nebem, kde se konají představení morešky.

Střed starého města tvoří na nejvyšším bodě Strossmayerovo náměstí s goticko-renesanční katedrálou sv. Marka (Sveti Marko) ze 16. - 17. stol., s velmi cenným interiérem (mimo jiné originál od Tintoretta). Součástí je baptisterium ve zvonici katedrály (díla moderního chorvatského umění). Sousední Opatský palác (Opatska palača) s opatskou klenotnicí (Opatska riznica), cenné liturgické předměty, obrazy, sochy, rukopisy aj. Krásný renesanční palác Arneriů se opravuje, bude ale brzy otevřen. Sousední palác Gabrielisů hostí městské muzeum (Gradski muzej) se sbírkami námořními, etnografickými a uměleckými. Komplex náměstí doplňuje nejstarší korčulský kostel, kostel sv. Petra (Sveti Petar) ze 14. stol. V blízkosti je dům, kde se údajně narodil slavný cestovatel Marco Polo.

U věže Revelin je krásná renesanční radnice (vijećnica), místodržitelský palác (Kneževa palača) s arkádami a kostel sv. Michala (Sveti Mihovil) ze 17. stol.

Jen o některých svátcích je otevřen kostel Všech svatých (Svih Svetih) blízko věže Capello, východně od pevninské brány. Má krásný barokní malovaný dřevěný strop. Denně je však přístupná velmi hodnotná sbírka italo-krétských ikon a obrazů, která je jeho součástí.

Dům Marka Pola se nedochoval, zůstala jen věž - pozorovatelna.

Vaše hodnocení místa

128 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Lucia Hudecová

Mestečko Korčula na ostrove Korčula dýcha starou históriou. V auguste sa tu konajú rôzne procesie a ukážky bárodného tanca Moreška.
Mesto má veľmi dobré lodné spojenie s početnými mestami na poloostrove Pelješac ale aj s ostatnými mestami na Jadrane.
Pláže prevažne malé, skalnaté, nie moc vhodné pre deti. Skôr pre milovníkov histórie.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook