Korčula - Historie

Korčula je město, přístav, oblíbené letovisko a často navštěvovaný výletní cíl na severovýchodním pobřeží ostrova Korčula. Patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na chorvatském přímoří. Staré jádro obehnané hradbami leží na malém poloostrůvku

Chorvatsko... Místa... Korčula ... Historie

Podle pověsti byla Korčula založena trójským hrdinou Antenorem; prokazatelně tu byla řecká osada již ve 4. stol. př.n.l. Snad žádné jiné městečko na východním Jadranu nevystřídalo za dobu své existence tolik vládců:: Řeky, Římany, Vizigóty, Byzantince, Neretvany, Benátčany, chorvatské a uherské krále a bosenské bány, Dubrovnickou republiku, opět Benátčany, Rakušany, Rusy, Francouze, Angličany, opět Rakušany a pak Italy. Tyto časté politické změny lze vysvětlit strategickým významem, který Korčula měla jako důležitý bod mezi Benátkami a vlastním Středozemním mořem. V r. 1921 se stala součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (SHS). Dnes je součástí Chorvatské republiky.

Stará část Korčuly leží na vyvýšeném poloostrůvku spojeném s pevninou jen úzkou šíjí. Je ze všech stran obklopena hradbami ze 14. - 16. stol. Na obejití hradeb je třeba 15 - 20 minut. Plocha starého města je 51 tis. m2. Na této nepatrné prostoře žily v době největšího rozkvětu městečka 4 tisíce lidí (v současné době má Korčula i s novými částmi 3 300 obyvatel).V roce 1298 došlo ve vodách Korčuly k bitvě mezi Janovany a Benátčany, která skončila drtivým vítězstvím Janovanů. V ní se kromě Benátčanů v čele s admirálem Dandolem dostal podle pověsti do janovského zajetí i zdejší usedlík Marco Polo. Jeho údajní potomci - rodina Polů - žijí dosud v Orebići na poloostrově Pelješac. Na paměť této bitvy je každoročně pořádána zábavní slavnost: Rekonstrukce historické bitvy u ostrova Korčuly.

Vaše hodnocení místa

128 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Lucia Hudecová

Mestečko Korčula na ostrove Korčula dýcha starou históriou. V auguste sa tu konajú rôzne procesie a ukážky bárodného tanca Moreška.
Mesto má veľmi dobré lodné spojenie s početnými mestami na poloostrove Pelješac ale aj s ostatnými mestami na Jadrane.
Pláže prevažne malé, skalnaté, nie moc vhodné pre deti. Skôr pre milovníkov histórie.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook