Ston - Zábava

Městečko Ston leží u Stonského průlivu, na úzké šíji, která spojuje Pelješac s pevninou. Z řady historických památek je nevýznamnější dochovaná soustava opevnění dlouhá přes 5 km.

Chorvatsko... Místa... Ston ... Zábava

Od druhé poloviny července do konce srpna se již tradičně pořádá ve Stonu festival Stonské léto (Stonsko ljeto), v jehož rámci se konají na letních scénách městečka Stonu, případně přímo na místním náměstí koncerty klasické i populární hudby, vystoupení dalmatských mužských pěveckých skupin, tak zvaných klap, divadelní představení a vystoupení předních folklórních tanečních souborů. Koncerty klasické hudby mívají vysokou úroveň, a to mezi jiným i díky zdejší rodačce, význačné klarinetistce prof. Pavlovićové. V červnu se tu koná Festival dechových orchestrů (Festival puhačkih orkestra). Mladí vždy uvítají vystoupení známých zpěváků populární hudby i předních hvězd show-byznysu. Lidové slavnosti, např. Slavnost sv. Liberana (Fešta sv. Liberana) kolem 23.7., Noc pelješackých vín (Noć vina Pelješca) a další dorpvází bohatá nabídka zdejších vín. Do programu Stonského léta se zapojují i lidové slavnosti sousedních míst, a to v osadě Ponikve slavnost na svátek Nanebevzetí P. Marie 15. srpna (Fešta Velike Gospe), v osadě Hodilje Hodiljská setkání (Hodiljski susreti) kolem poloviny července a slavnost na sv. Jana v Žuljaně (Fešta sv. Ivana) koncem června. V červenci doplňuje program Stonského léta ještě tradiční výstava výtvarného umění Mezinárodní výtvarná kolonie - Ston (Medjunarodna likovna kolonija - Ston). Začátkem září se pořádá filmový festival Kinookus, který spojuje filmovou tvorbu, gastronomii a zdravou výživu.

Ve Stonu, Malém Stonu a okolí je řada restaurací zaměřených na plody moře, především na zdejší čerstvé slávky a ústřice. Pořádají se tu i výlety do chovných stanic v Malostonském zálivu s výkladem a degustací. Tematický článek: Chov ústřic v Malostonském zálivu.

Aktualita: Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v sezóně 2020

Vaše hodnocení místa

128 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Petr Pondělíček

City wall je létě ve vedru očistec....,ale stojí to za to

Pavel Kühn

Výborná je restaurace Stagnum

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook