Ston - Zábava

Městečko Ston leží u Stonského průlivu, na úzké šíji, která spojuje Pelješac s pevninou. Z řady historických památek je nevýznamnější dochovaná soustava opevnění dlouhá přes 5 km.

Chorvatsko... Místa... Ston ... Zábava

Od druhé poloviny července do konce srpna se již tradičně pořádá ve Stonu festival Stonské léto (Stonsko ljeto), v jehož rámci se konají na letních scénách městečka Stonu, případně přímo na místním náměstí koncerty klasické i populární hudby, vystoupení dalmatských mužských pěveckých skupin, tak zvaných klap, divadelní představení a vystoupení předních folklórních tanečních souborů. Koncerty klasické hudby mívají vysokou úroveň, a to mezi jiným i díky zdejší rodačce, význačné klarinetistce prof. Pavlovićové. V červnu se tu koná Festival dechových orchestrů (Festival puhačkih orkestra). Mladí vždy uvítají vystoupení známých zpěváků populární hudby i předních hvězd show-byznysu. Lidové slavnosti, např. Slavnost sv. Liberana (Fešta sv. Liberana) kolem 23.7., Noc pelješackých vín (Noć vina Pelješca) a další dorpvází bohatá nabídka zdejších vín. Do programu Stonského léta se zapojují i lidové slavnosti sousedních míst, a to v osadě Ponikve slavnost na svátek Nanebevzetí P. Marie 15. srpna (Fešta Velike Gospe), v osadě Hodilje Hodiljská setkání (Hodiljski susreti) kolem poloviny července a slavnost na sv. Jana v Žuljaně (Fešta sv. Ivana) koncem června. V červenci doplňuje program Stonského léta ještě tradiční výstava výtvarného umění Mezinárodní výtvarná kolonie - Ston (Medjunarodna likovna kolonija - Ston). Začátkem září se pořádá filmový festival Kinookus, který spojuje filmovou tvorbu, gastronomii a zdravou výživu.

Ve Stonu, Malém Stonu a okolí je řada restaurací zaměřených na plody moře, především na zdejší čerstvé slávky a ústřice. Pořádají se tu i výlety do chovných stanic v Malostonském zálivu s výkladem a degustací. Tematický článek: Chov ústřic v Malostonském zálivu.

Aktualita: Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v roce 2019

Vaše hodnocení místa

128 hodnocení

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook Google+