Ston - Památky

Městečko Ston leží u Stonského průlivu, na úzké šíji, která spojuje Pelješac s pevninou. Z řady historických památek je nevýznamnější dochovaná soustava opevnění dlouhá přes 5 km.

Chorvatsko... Místa... Ston ... Památky
  • Pro turisty je zpřístupněn více než kilometr hradeb bezprostředně obklopujících město. Od roku 2013 je možné uskutečnit procházku po hradbách až do městečka Mali Ston (trvá přibližně 30 min), avšak upozorňujeme na značné převýšení, které je třeba zdolat. Na hradby se vstupuje třemi vchody: v pevnosti Arcimun v západní části města, ve věži Barbanat na východní straně města a u pevnosti Koruna v městečku Mali Ston. Z horních partií hradeb se otevírají krásné výhledy na Ston, saliny a okolí. Platí se vstupné. Aktualita: Hradby města Stonu jsou zpřístupněny turistům.
  • Předrománský kostelík sv. Michala (Sveti Mihajlo) na pahorku nad Stonem, z 9. stol. a fresky ze stejné doby, patří k nejstarším na celém východním Jadranu.
  • Poblíž pahorku sv. Michala je několik dalších církevních staveb nebo jejich zřícenin. V někdejší osadě jich bylo osm, zachovaly se jen dvě. Patří k nim především kostelík sv. Petra, pravděpodobně katedrální, sv. Magdaleny s pozůstatky fresek.
  • Knížecí palác, biskupský palác, palác Sorkočevićů, františkánský klášter s kostelem sv. Martina, budovy správních orgánů Dubrovnické republiky aj. Většina těchto staveb vybudovaných v goticko-renesančním a renesančním slohu utrpěla při zemětřesení koncem 20. století velké škody, které jsou zatím opraveny jen zčásti a na opravě se dále pracuje.
  • Veliki kaštio (též Kaštel), nejmohutnější pevnost stonského opevnění, tvoří jihozápadní zakončení pevnostní soustavy. Stojí na okraji Stonu.

Vaše hodnocení místa

128 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Petr Pondělíček

City wall je létě ve vedru očistec....,ale stojí to za to

Pavel Kühn

Výborná je restaurace Stagnum

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook