Ston - Historie

Městečko Ston leží u Stonského průlivu, na úzké šíji, která spojuje Pelješac s pevninou. Z řady historických památek je nevýznamnější dochovaná soustava opevnění dlouhá přes 5 km.

Chorvatsko... Místa... Ston ... Historie

Dějiny Stonu jsou velmi staré. Sahají svými počátky až do římských dob. Ve středověku byl biskupským sídlem. Na plánovitém budování a opevňování Stonu se výrazně podílela Dubrovnická republika. Ston byl totiž jako celý poloostrov Pelješac od první poloviny 14. stol. její součástí. Vybavila jej také různými sociálními a jinými, na svou dobu velmi pokrokovými zařízeními. Dubrovnická republika měla na Stonu mimořádný zájem pro jeho velmi výnosné saliny. Současně představoval po strategické stránce předsunutou výspu této republiky. Stavbou mohutného a důmyslného pevnostního systému byli ve 14. - 17. stol. pověřováni věhlasní stavitelé z mnoha evropských zemí.

Hradby byly původně dlouhé 7 km, z toho se dochovalo přes 5 km. Tzv. Velká zeď (Veliki zid) mezi městečky Ston a Mali Ston spojovala tři velké k pevnosti: Veliki Kaštio ve Stonu, Pozvizd (též Podzvizd) na vrcholku kopce nad Stonem ve výšce 224 m n. m. a pevnost Koruna Malém Ston, a to ve dvou pásech, z nich jeden vedl přes Pozvizd a druhý východněji, po úbočí kopce. Hradby jsou zpevněné 10 kulatými věžemi, 31 hranolovými věžemi a 6 polokruhovými bastiony. Opevnění kolem vlastního města dosahuje délky kolem kilometru.V r. 1996 postihlo Ston ničivé zemětřesení, které obrátilo historický střed městečka v sutiny. Ston utrpěl i menší škody ve válce v letech 1991/92. Rekonstrukce hlavních památek je dnes již téměř dokončena.

Vaše hodnocení místa

128 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Petr Pondělíček

City wall je létě ve vedru očistec....,ale stojí to za to

Pavel Kühn

Výborná je restaurace Stagnum

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook