Vis - Památky

Městečko Vis na severním pobřeží ostrova Visu uspokojí každého - milovníky koupání díky pěkným plážím jak přímo v místě, tak v okolí, milovníky jachtingu díky poloze v chráněném zálivu a milovníky památek díky archeologické lokalitě antické Issy.

Chorvatsko... Místa... Vis ... Památky

Na lokalitě Gradina, na terasách na severozápadním pobřeží Viské zátoky, pozůstatky někdejší řecko-římské Issy (hradby, zříceniny města, nekropole - cca 10 ha). Na poloostrůvku Prirovo, kde je dnes františkánský klášter, byly odkryty zbytky římského divadla. Při moři, z východní strany, se rozkládá římská agora - římské fórum, ze západní strany monumentální thermy. Na celé archeologické lokalitě byly v průběhu doby nalezeny mnohé velmi cenné antické památky: bronzová hlava bohyně Afrodity nebo Artemidy z Praxitelova okruhu, sbírka váz jak jihoitalské, tak místní výroby, terakotové figurky, mince, nápis hrdiny Kalia ze 4.stol.př.n.l. Část těchto předmětů je uložena v Archeologické sbírce Issa ve Visu (umístěna v rakousko-uherské pevnosti Gospina baterija), nejcennější exponáty pak ve vídeňských muzeích (viz tematický článek: Archeologická sbírka ve Visu).

Několik pozoruhodných, většinou renesančních letních vil, domů a paláců (Jakša, Garibaldiů, Vukašinović-Dojmi, letohrádek humanistického básníka Marina Gazaroviće). V 16. a 17. stol. byl Vis oblíbeným místem letních pobytů splitské šlechty - své vily tu měli i básníci H.Lucić a P.Hektorović.

U městečka Vis je jediná pěstitelská farma palem na celém pobřeží (obrovské školky s mnoha tisíci výpěstků). Podle místního podání sem první sazenice dovezli Řekové, kteří zde založili osadu.Farní mariánský kostel Gospa od Spilice (16. stol.) s oltářním obrazem Matka Boží a světci od G.da Santacrocea. Kostel sv. Cypriána (Sveti Ciprijan) má dnes barokní podobu (v části města zv. Kut). Zříceniny anglických protinapoleonských pevností ze začátku 19. stol.

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Lubora Bednaříková Bednaříková

Nejlepší místo na dovolenou v Chorvatsku

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook