Vis - Památky

Městečko Vis na severním pobřeží ostrova Visu uspokojí každého - milovníky koupání díky pěkným plážím jak přímo v místě, tak v okolí, milovníky jachtingu díky poloze v chráněném zálivu a milovníky památek díky archeologické lokalitě antické Issy.

Chorvatsko... Místa... Vis ... Památky

Na lokalitě Gradina, na terasách na severozápadním pobřeží Viské zátoky, pozůstatky někdejší řecko-římské Issy (hradby, zříceniny města, nekropole - cca 10 ha). Na poloostrůvku Prirovo, kde je dnes františkánský klášter, byly odkryty zbytky římského divadla. Při moři, z východní strany, se rozkládá římská agora - římské fórum, ze západní strany monumentální thermy. Na celé archeologické lokalitě byly v průběhu doby nalezeny mnohé velmi cenné antické památky: bronzová hlava bohyně Afrodity nebo Artemidy z Praxitelova okruhu, sbírka váz jak jihoitalské, tak místní výroby, terakotové figurky, mince, nápis hrdiny Kalia ze 4.stol.př.n.l. Část těchto předmětů je uložena v Archeologické sbírce Issa ve Visu (umístěna v rakousko-uherské pevnosti Gospina baterija), nejcennější exponáty pak ve vídeňských muzeích (viz tematický článek: Archeologická sbírka ve Visu).

Několik pozoruhodných, většinou renesančních letních vil, domů a paláců (Jakša, Garibaldiů, Vukašinović-Dojmi, letohrádek humanistického básníka Marina Gazaroviće). V 16. a 17. stol. byl Vis oblíbeným místem letních pobytů splitské šlechty - své vily tu měli i básníci H.Lucić a P.Hektorović.

U městečka Vis je jediná pěstitelská farma palem na celém pobřeží (obrovské školky s mnoha tisíci výpěstků). Podle místního podání sem první sazenice dovezli Řekové, kteří zde založili osadu.Farní mariánský kostel Gospa od Spilice (16. stol.) s oltářním obrazem Matka Boží a světci od G.da Santacrocea. Kostel sv. Cypriána (Sveti Ciprijan) má dnes barokní podobu (v části města zv. Kut). Zříceniny anglických protinapoleonských pevností ze začátku 19. stol.

Vaše hodnocení místa

3 hodnocení

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook Google+