Splitska - Historie

Splitska je malé letovisko a malebná obec na severním pobřeží ostrova Brače. Jeho předností je klidná přímořská atmosféra, krásné oblázkové a skalnaté pláže lemující pobřeží a vysoké borové lesy.

Chorvatsko... Místa... Splitska ... Historie
Přístaviště zde bylo již za Římanů, nakládal se tu kámen z okolních kamenolomů na stavbu měst a obcí na pevnině (mimo jiné i na stavbu Diokleciánova paláce ve Splitu). Největší zdejší antické kamenolomy jsou Rasohe, Plate a Zastražišće (viz tematický článek: Ostrov Brač a kámen). Za římského panství byla Splitska živou obcí s velkým počtem obyvatel. Nedaleko se dochovaly zbytky římských venkovských vil s hospodářským příslušenstvím. V nejbližším z kamenolomů, v Rasohách, je do jedné ze skalních stěn vytesán reliéf Herkula (z antiky).

Nejpozoruhodnější stavba však je opevněný renesanční zámek - kaštel ze 16. stol., který si tu postavil šlechtic ze Škripu M. Cerineo-Cerinić na ochranu před Turky. Tvoří jej tři navzájem propojené budovy, korunované vysokou obrannou věží. Pokládá se za nejzdařilejší zámecký opevněný komplex na Brači. V zámku je několik cenných obrazů.

Mariánský kostel na pobřeží (Majka Božja Stomorena) stojí na základech mnohem starší stavby. V kostel je originál L.Bassana (Matka Boží se světci).

V obci jsou mnohé zajímavé původní kamenné domy.

Fotogalerie (5)

Vaše hodnocení místa

123 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook