Tkon - Památky

Zemědělská a rybářská obec (750 obyv.) v jihovýchodní části ostrova Pašman. Obyvatelstvo se živí zemědělstvím (olivovníky, vinná réva) a rybářstvím; částečně též jednoduchý cestovní ruch.

Chorvatsko... Místa... Tkon ... Památky

V místě je bývalé letní sídlo zadarské šlechtické rodiny D´Erků z 18. stol.

Na kopci Ćokovac nad Tkonem je jediný benediktinský klášter v celém Chorvatsku. Založili jej benediktini v první polovině 12. stol. Původně románský klášterní kostel sv. Kosmy a Damiána (Sveti Kuzma i Damjan) byl částečně přestavěn goticky v 15. stol., má nyní výrazné znaky obou slohů. Přestavbu prováděli františkáni, kteří benediktiny vystřídali. Klášter byl po několik staletí významným střediskem hlaholského písemnictví a staroslověnských bohoslužeb. Začátkem 19. stol. byl klášter opušten a pustl. Znovuosídlen byl františkány až v 70. letech minulého století. Benediktini se sem po staletích vrátili až v 90. letech. Hlaholské nápisy, zbytky románské architektury kláštera jsou pozůstatky původní stavby.

Klášter Ćokovac
Tkon, klášter Ćokovac

Z Ćokovce pocházeli mniši-hlaholáši, které Karel IV. povolal do nově založeného kláštera Emauzy v Praze (též zvaný Na Slovanech) s tím, že budou sloužit bohoslužby staroslověnským jazykem. Karel IV. přišel do styku s hlaholskou kulturou při svém dobrodružném pobytu v městečku Senj.

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Libor Zezulka

Byl jsem jednou a to ještě coby teenager. Místo hezké, lehce odříznuté od civilizace, večerní vyžití minimální, ale na ostrově jsou i další zajímavá místa. Dobrý na projíždky na kole. Moře moc hezké, čisté. Lze pojmout i jako zážitek z cestování na trajektu do protějšího Biogradu. To už je dost živé místo.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook