Krk - Historie

Živé historické městečko a oblíbené letovisko na ostrově Krk láká cennými památkami, náramným koupáním a množstvím dovolenkových aktivit. Příjemné ubytování, výborné jídlo a romantické západy slunce za obzorem zajistí ty nejlepší prázdninové vzpomínky.

Chorvatsko... Místa... Krk ... Historie

Od Liburnů po posledního Frankopana

 • Dějiny města Krk sahají daleko do starověku. Původní sídlo ilyrského kmenu Liburnů, nazývané jako Curicum, ovládli v 1. století př. n. l. Římané. Ti osadu proměnili ve správní centrum celého ostrova. Římané město dobře opevnili, takže ve 2. století n. l. odolalo nájezdům barbarských kmenů Markomanů a Kvádů.
 • Po rozpadu říše Římské připadl Krk Východořímské říši; nedaleko Krku dokonce proběhla rozhodující bitva mezi Caesarem a Pompejem, jež rozpadu Římské říše předcházela.
 • Od 4. století se Krk stal biskupským sídlem.
 • V následujících stoletích město dobili Avarové i Chorvati, ale nakonec Krk připadl Byzantské říši.
 • Od 11. století se na Krku střídala vláda chorvatských králů (např. Petra Křešimíra IV.) s mocenskou nadvládou Benátské republiky.
 • Během 12. - 13. století se Krk ekonomicky i společensky vzmohl za vlády místního šlechtického rodu Frankopanů (vládl ve spolupráci s Benátkami). Posledního Frankopana na konci 15. století Benátky donutily, aby jim město Krk, stejně jako celý ostrov, zase vrátil.

Bitva u Lepanta a letité mocenské sváry

 • V 16. století utrpělo město těžké ztráty při tureckých nájezdech.
 • V roce 1571 se galera z Krku, coby součást námořních sil Svaté ligy, účastnila vítězné bitvy u Lepanta. Turci byli tehdy poraženi a natrvalo ztratili svou dosavadní převahu ve Středomoří.
 • Po pádu Benátek v roce 1797 přešlo město do rukou Rakouska-Uherska, které Krk spravovalo až do 1. světové války. Krátké přerušení rakousko-uherské moci způsobil v letech 1806-1813 Napoleon tím, že  Krk zařadil mezi své ilyrské provincie. V 19. století se Krk stal jedním z center chorvatského národního obrození.
 • Během světových válek si Krk neustále předávaly evropské mocnosti, Itálie se ostrova nechtěla vzdát, držela ho v letech 1918-1920 a 1941-1943. Mezitím připadl Krk Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Ve 40. letech pak prošel německou okupací.
 • Po 2. světové válce se stal součástí komunistické Jugoslávie a v roce 1993 přešel natrvalo do samosprávy Chorvatska.

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Adam Kutěj

Nejkrásnější město na ostrově. Jedinečné svojí atmosférou. Jezdíme sem pravidelně každý rok do stejného apartmánu, nic lepšího jsme nikdy nenašli.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook