Pula - Historie

Rušné turistické centrum s atmosférou přátelských pobřežních městeček, historický průsečík několika kultur a civilizací. Čekají vás tu cenné památky, muzea, unikátní mořské akvárium i svítící obři v přístavu. Báječné pláže, kulturní akce a útulné taverny.

Chorvatsko... Místa... Pula ... Historie
  • Založení města Puly se pojí se starořeckou bájí o plavbě Argonautů.
  • Místo, kde se rozkládá dnešní město, osídlil v 6. století př. n. l. ilyrský kmen Histrijců, který pak postupně vytlačili Římané.
  • Za císaře Augusta zde Římané založili kolonii a pojmenovali ji Iulia Pollentia Herculanea (odtud dnešní název Pula). Pula se proměnila v opevněné město s mnoha reprezentativními stavbami.
  • Zatímco pod římskou nadvládou Pula vzkvétala, za vlády macešských Benátek se dočkala největšího úpadku. Než ji Benátčané na počátku 14. století dobyli, žilo v Pule 6000 obyvatel. Během benátského období (po morových ranách a dalších pohromách) klesl počet pulských obyvatel na 300 a město téměř zaniklo.
  • Naštěstí Benátky padly a zdecimovanou Pulu si přebralo Rakousko-Uhersko, které z ní udělalo svůj hlavní vojenský přístav a postaralo se o opětovný rozkvět města.
  • Po první světové válce připadla Pula Itálii, během druhé světové války prošla těžkým bombardováním, při němž bylo zničeno až 40% budov.
  • Od roku 1947 fungovala Pula v rámci nově vzniklé Jugoslávie a od 90. let 20. století spadá pod čistě chorvatskou samosprávu.

Vaše hodnocení místa

134 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Libor Zezulka

V Pule jsme byli několikrát za dob studentských a svobodného mladého páru, což je pár let zpět. Jako mladá a čerstvá rodina zatím ne, ale v plánu to máme brzy. Na Pule se mi vždycky líbila velmi dobrá a rychlá dostupnost a také vybavenost města. Historické centrum je vážně moc krásné, působivé ve dne i v noci. Je to navíc regulérní město, takže je tam opravdu dost vyžití i mimo samotné koupání. I když pršelo, což se nám občas stalo, pořád bylo co dělat. Moře podle mě hezké, pláže taky, dostupnost ubytování dobrá. Navíc je fajn i to, že všude máte dost obchodů na doplnění zásob a super restaurace, takže člověku za chvíli neleze jídlo z jediné restaurace v okolí krkem. Když hledáte živé místo s ruchem a nabídkou všeho možného, je Pula fajn. Samozřejmě s rizikem, že na Istrii zrovna nevyjde dobré počasí, ale my jsme vždy chytili déšť max na odpoledne. Jinak fajn. Tedy až na jednu nevydařenou návštěvu, kdy jsme stanovali v kempu u přístavu, kde v noci celou noc ječel jeřáb.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook