Pěkný výlet do přírody ze Záhřebu

Chorvatsko... Články ... Témata ... Pěkný výlet do…
Publikováno: 10.05.2010

Chráněná krajinná oblast Medvednica (chorv. Park prirode Medvednica) o rozloze 240 km2 severně od Záhřebu je jedním z nejpřitažlivějších výletních cílů v bezprostřední blízkosti hlavního města Chorvatska.

Medevednica
Medvedgrad

Medvednica, též nazývaná Zagrebačka gora, je horský masiv dosahující horou Sljeme výšky 1032 m (televizní věž). Pro svou velmi snadnou dostupnost (přímo ze Záhřebu tramvají k údolní stanici lanovky, která vyveze až na Sljeme, nebo autem na vrchol, případně pěšky po četných upravených turistických stezkách) je nejoblíbenějším výletním a rekreačním cílem z hlavního města.

Kromě krásné přírody - bukové, jedlové a dubové lesy, několik jeskyň, soutěsky, vodopády a řada krasových jevů - upoutává pozornost několik hradních zřícenin a pěkně upravených poutních kapliček. Mezi pozůstatky hradů je nejčastěji navštěvován částečně restaurovaný Medvedgrad s tzv. Oltářem vlasti na počest hrdinů padlých v průběhu věků za Chorvatsko.

V poslední době pořádá správa ChKO Medvednica různé zajímavé akce s bohatým programem, zaměřeným na poznání a ochranu přírody, a to formou polodenních, jednodenních i vícedenních výletů po celém masivu. Konají se i speciální návštěvy archeologického naleziště v jeskyni Veternica.Související články

Hlavní město Záhřeb jako přitažlivý turistický cíl

Mohlo by vás zajímat