Česká vila ve Visu

Chorvatsko... Články ... Témata ... Česká vila ve Visu
Publikováno: 21.09.2004
21.9.2004

Vis
Vis, Česká vila

Už při samém vjezdu do uzavřené a bezpečné viské zátoky, která nese jméno sv. Jiří (uvala svetog Jurja) upoutává pozornost poměrně velká, honosná stavba na levém břehu zátoky. Je to tzv. Česká vila (Češka vila); na pohled z dálky není patrné, že je dnes úplně devastovaná a opuštěná. Zkázu jí přineslo období, kdy celým ostrovem Vis vládla a hospodařila Jugoslávská lidová armáda.

Vis
Česká vila je na obrázku vpravo vzadu

Původně ji postavila v 19. stol. bohatá višská rodina Topićů jako své sídlo, ale záhy ji prodala dubrovnickému obchodniku Kovačevićovi, od něhož pak brzy přešla do českých rukou. České dráhy ji přestavěli a upravili na kvalitní ubytovací zařízení, který se v první polovině 20. stol. stal pojmem mezi turisty z Československa. Mezi místním obyvatelstvem se ujal název Česká vila. Další osud této stavby je nejasný a lze jen doufat, že se pro ni brzy najde nějaké využití, než se úplně rozpadne.

Vis
Česká vila

Přesto však stojí za to, udělat si z městečka Visu k České vile procházku pěšky či krátký výlet autem. Malý poloostrov, na kterém vila stojí, stále nese stopy parkové úpravy. Pobořené schodiště od vily k nejvyššímu bodu a terénní terasy s vysokými palmami napovídají o někdejší kráse jejího okolí. Agáve, jako středomořský plevel, se tu množí zcela nekontrolovaně.

Nad skalnatým pobřežím vede kolem poloostrůvku cesta, z níž se otevírají pěkné pohledy na přilehlé moře, na vjezd do viské zátoky, na protilehlý ostrůvek Host s majákem a zejména na městečko Vis malebně rozložené v rozlehlé zátoce.

Vis
Oblázková pláž Grandovac

Procházku lze spojit s koupáním na oblázkové pláži v malé zátoce Grandovac za Českou vilou. Místní ji doporučují jako nejkrásnějí pláž ve Visu. Je orientovaná k severu. Lemuje ji vegetace, která vytváří pěkný přírodní rámec a poskytuje případný stín. Žíznivý návštěvník tu najde i možnost občerstvení. V současné době se staví nová silnice do této části města, takže rachot stavebních strojů trochu ruší odpočinek na pláži nebo na přilehlých skalách.

I přes neutěšený stav České vily a jejího okolí je to místo, které by si neměl návštěvník Visu nechat ujít.

Vis
Pohled směrem do zátoky

Mohlo by vás zajímat