Čertova soutěska v Gorském kotaru

Chorvatsko... Články ... Témata ... Čertova soutěska v…
Publikováno: 27.10.2005
27.10.2005

Čertova soutěska (Vražji prolaz, doslovně Čertův průchod) je úzký kaňon sevřený vysokými skalními stěnami nad potokem Jasle, blízko městečka Skrad (přes 700 m.n.m.) v pohoří Gorski kotar. Toto zalesněné rozsáhlé pohoří se táhne vnitrozemím severozápadního Chorvatska . Skrad patří k hlavním střediskům pobytové turistiky a je východiskem do krásných přírodních partií tohoto málo známého koutu Chorvatska.


Čertova soutěska (Vražji prolaz)

A právě Čertova soutěska náleží spolu s blízkou krasovou jeskyní Zeleni vir k těm nejpřitažlivějším. V současné době je návštěva obou přírodních fenoménů podstatně jednodušší než dříve, a to dálnicí Rijeka - Záhřeb (exit Ravna Gora) cca 60 km od Rijeky. Však také od té doby, co byla dálnice vybudována, podstatně stoupl počet návštěvníků Čertovy soutěsky - letos jich bylo již přes 7200.

Romantickou soutěskou dlouhou 1800 metrů a širokou místy jen 2 metry vede turistická cesta, která je částečně vysekaná nad potokem Jasle ve skalách a částečně využívá můstků, visutých schodišť i bytelných žebříků k překlenutí jinak neprůchodných míst. Končí pod vchodem do jeskyně Muževa hiža, kterou tvoří soustava podzemních chodeb a jedné větší síně. V ní upoutávají pozornost zejména tzv. kamenice, což jsou nádoby na vodu vyhloubené v kamenných blocích.

Neméně zajímavá je poměrně nedaleká krasová jeskyně Zeleni vir s prameništěm potoka Curka, jejíž návštěva se obvykle spojuje s výletem k Čertově soutěsce. Kolmá stěna vysoká 70 m se tu tyčí mezi dvěma zalesněnými stráněmi. V dolní části stěny je působivý vchod do jeskyně. Shora ze skály spadá dolů ke vstupu do jeskyně potůček pěkným vodopádem. Ve druhé části jeskyně je nevelké jezírko zelené barvy (odtud název Zeleni vir). Celá scenérie je velmi malebná.

Místní orgány zamýšlejí zvýšit počet návštěvníků zjednodušením cesty a přístupu k těmto přírodním pamětihodnostem. V plánu je vybudování lanovky ze Skradu k oběma lokalitám. Byla by dlouhá kolem tisíce metrů a vedla by nad stávající stezkou.

Informace:


Mohlo by vás zajímat