130. výročí objevení Modré jeskyně na ostrově Biševo

Chorvatsko... Články ... Témata ... 130. výročí…
Publikováno: 23.07.2014
23.7.2014

Biševo
Biševo, Modrá jeskyně

Letos v srpnu tomu bude 130 let, co rakouský baron Ransonnet uveřejnil v rakouských novinách Neue Freie Presse článek o svém nejnovějším objevu na jadranském ostrově Biševo (4,5 nám. mil od ostrova Visu) – Modré jeskyně (Modra špilja). Byla to pro rakouské milovníky přírody velká senzace a hned následujícího léta, v roce 1885, se do Modré jeskyně vydala stočlenná skupina Vídeňského turistického spolku, což byla současně i první velká organizovaná turistická návštěva jedné turistické atrakce v Dalmácii.

Podstatně významnější však bylo objevení jeskyně pro cestovní ruch na ostrově Visu a zejména pro tehdejší rybářskou vesnici Komiža, která je východiskem plavby na Biševo a návštěvy Modré jeskyně. Ta se v průběhu let rozrostla ve významnou turistickou a jachtařskou destinaci.

Biševo
Biševo, vjezd do Modré jeskyně


Baron Ransonnet byl zamilován do krás tamější ostrovní přírody, obdivoval i houževnatost a vytrvalost zdejšího lidu při jeho tvrdém boji o živobytí i jeho pohostinnost a přívětivost. Rád se zdejšími rybáři sedával v jejich skromných obydlích a pochutnával si s nimi na čerstvých rybách a výborném ostrovnímu vínu. Nádhera jeskyně, kterou objevil, a její barevné světelné efekty jej úplně fascinovaly. Protože byl amatérský malíř, zachytil krásy jeskyně na svých obrazech. Také se zasloužil se o to, že byl vjezd do jeskyně poněkud rozšířen, aby dovnitř mohly proplouvat loďky. A právem srovnával biševskou Modrou jeskyni s Modrou jeskyní na italském ostrově Capri (Grotta Azzura), která byla tehdy jedním z největších magnetů evropských cestovatelů.

Biševo
Biševo, čluny v Modré jeskyni

Biševská Modrá jeskyně patří i dnes k nejpozoruhodnějším přírodním jevům na jadranském pobřeží a patří k jeho nejobdivovanějším přírodním fenoménům. Je dlouhá 24 metrů, široká až 15 metrů a hluboká 3 až 16 metrů; je tedy poměrně mělká. Jeskyně má dva otvory, jeden, ten menší (ten, co byl hned na začátku uměle prohlouben) slouží jako vjezd pro čluny a návštěvníky jeskyně. Druhý, mnohem širší, je na jižně straně jeskyně, pod hladinou moře. Právě tímto podmořským otvorem pronikají do jeskyně sluneční paprsky, které se lámou a odrážejí se ode dna a naplňují jeskyni modrým světlem; předměty v moři září stříbřitě. Díky své malé hloubce a podmořské puklině je jeskyně velmi dobře přístupná potápěčům všech kategorií. Právě těla potápěčů svítí je jeskyni stříbrnou barvou. Nejvhodnější dobou pro návštěvy jeskyně jsou dopolední hodiny (od 10 do 13 hodin).

Biševo
Biševo, přístaviště Mezuporat

Do Modré jeskyně se pořádají organizované výlety jak z nejbližšího přístavu na ostrově Visu, z Komiže, tak z mnoha středodalmatských letovisek. Také lze zvolit cestu pravidelnou lodní linkou z Komiže na Biševo v 8 hodin ráno a vrátit se v 16.30 hod. V zátoce Mezuporat musí zájemci o návštěvu jeskyně přesednout do menších člunů, které je pak odvezou na prohlídku jeskyně (vstupné je 40 kun), ale to bývá zahrnuto v ceně organizovaného výletu). Do jeskyně mohou vplouvat i individuální čluny (především gumové čluny z jachet), ale pouze na vesla. Je však třeba počítat i s tím, že čluny při špatném počasí, kdy jsou větší vlny, úzkým otvorem neprojedou a návštěvy se nekonají.

Komiža
Komiža

Jeskyni, tento jedinečný geomorfologický krasový jev, navštívily od jejího objevení desítky tisíc turistů, mezi nimi mnohé význačné osobnosti veřejného života. Přesto však má ostrov Biševo zcela nevyužitý turistický potenciál. K jeho valorizaci mají přispět oslavy 130. výročí objevu Modré jeskyně, které se budou konat 28. až 30. srpna letošního roku. V rámci těchto oslav se má mimo jiné organizovat kulatý stůl na téma "Modrá perla Jadranu – Modrá jeskyně na ostrově Biševo". Autorem projektu je profesor Božanić, známý svými aktivitami usilujícími o oživení rybářské tradice Komiže (viz tematický článek: Obnovení historické regaty Rota Palagruzona na trase Komiža – Palagruža, který je předsedou přípravného výboru oslav. Do akcí se má zapojit i chorvatské ministerstvo cestovního ruchu, Chorvatské turistické sdružení a některé agentury zabývající se projektováním rozvojových turistických programů. Předpokládá se, že podpůrné akce se budou konat po celý rok 2014 a 2015.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat