Župa dubrovačka

Oblíbená letoviska na břehu Župského zálivu (Srebreno, Mlini a Plat) vynikají romantickými plážemi lemovanými skalisky, malebnou přírodní scenérií a bohatou vegetací včetně štíhlých cypřišů a košatých borovic.

Chorvatsko... Místa... Župa dubrovačka
Srebreno
Župský záliv, v popředí Srebreno, vlevo Mlini

Župa dubrovačka je oblast ležící jižně od Dubrovníka, mezi Dubrovníkem a Cavtatem. Zahrnuje široké úrodné údolí, které je od severu chráněno horami, a přímořskou část kolem rozlehlého Župského zálivu (Župski zaljev). Na březích zálivu se rozkládají letoviska Kupari, Srebreno, Mlini a Plat. Bývala to vždycky malá přímořská místa, velmi oblíbená a navštěvovaná, vyznačující se bohatou vegetací, především nádhernými cypřiši a přímořskými borovicemi, krásnými romantickými plážemi (oblázky a hrubý písek) mezi rozervanými skalisky. Přírodních vodních zdrojů tu bylo vždyc dost (potoky, prameny), které zásobovaly vodou údolí Župy dubrovačky.

Válka v letech 1991 a 1992 přervala příznivý vývoj a vnesla zkázu do těchto míst. Dnes však je již většina škod zacelena a letoviska po obnově slouží opět turistům. Výjimku tvoří zničené letovisko Kupari, kde se však dosud řeší otázky privatizace a majetkových vztahů.

 

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook