Fotbalový stadion slavného Hajduku Split byl prohlášen kulturní památkou Chorvatska

Městský stadion Poljud, nazývaný "poljudská kráska", je jednou z nejzdařilejších moderních staveb nejen Splitu, ale i celého Chorvatska. Koncem listopadu loňského roku byl zapsán do Seznamu chráněných kulturních památek Chorvatské republiky, jak rozhodla

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Fotbalový stadion…
Publikováno: 08.01.2016

Městský stadion Poljud, nazývaný "poljudská kráska" (Poljudska ljepotica), je jednou z nejzdařilejších moderních staveb nejen Splitu, ale i celého Chorvatska. Koncem listopadu loňského roku byl zapsán do Seznamu chráněných kulturních památek Chorvatské republiky, jak rozhodla příslušná odborná komise chorvatského ministerstva kultury.

Stadion Poljud
Split, stadion Poljud

Tento velký stadion, který je domovským hřištěm proslulého klubu Hajduk Split, založeného v roce 1911 v Praze (podrobněji v článku: Stopy významných chorvatských osobností v Praze) byl vybudován v roce 1979 ve splitské čtvrti Poljud podle projektu významného chorvatského architekta Borise Magaše. Realizace projektu je spojena se 8. Středomořskými hrami, které se konaly v roce 1979 ve Splitu. Autor projektu byl za toto své dílo oceněn tehdejším vysokým jugoslávským vyznamenáním.

Stadion je výjimečný především svou architektonickou koncepcí. Z ptačí perspektivy má tvar kruhu, ve středové ose tvoří otevřenou lasturu. Vnitřní části lastury tvoří divácké tribuny, zevně je podepírají mohutná žebra z armovaného betonu. Tribuny jsou na západní a východní straně lastury, prostor mezi nimi je ponechán volný a nekrytý. Vstup diváků přímo do hlediště umožňuje dvanáct mohutných mostů na obvodu stadionu a osm schodišť. Na plochu vedou tři hlavní vchody, čtvrtý je určen pro závodníky a slavnostní průvody.

Stadion je jedinečný nejen svou architektonickou koncepcí, nýbrž i pozoruhodnou střešní konstrukcí o rozpětí 206 metrů, která je největší svého druhu na světě. Nejvyšší bod střechy nad terénem dosahuje 37 metrů. Osvětlení zajišťuje 630 reflektorů.

Na západní tribuně je 12 707 míst k sezení a na východní 13 217 míst, celková kapacita téměř 35 000 míst k sezení. Pod západní tribunou jsou umístěny šatny, sauny, malé bazény, dva malé a jeden velký sál s umělým povrchem, přijímací salonky, pokoje, prostory klubu, sál s trofejemi, pomocné a sanitární prostory. Pod východní tribunou jsou provozní prostory a kanceláře.

Hrací plocha stadionu má olympijské rozměry. Zatravněná plocha dosahuje 105 x 68 metrů. Po obvodu hřiště je osm atletických drah, skokanské a vrhařské sektory.

Stadion vyniká nejen svými vysoce moderním novátorským projektem, avšak oceňuje se i jeho smělá střešní konstrukce a technické provedení stavby.

Městský stadion Poljud se nachází na severní straně města Splitu, na okraji Kaštelského zálivu.

Kromě fotbalových zápasů domácího Hajduku i chorvatské reprezentace slouží k pořádání závodů v atletice a kulturních akcí. Vystupovali největší domácí a zahraniční hvězdy, např. Iron Maiden a Roger Waters. V posledních letech je dějištěm obřího festivalu elektronické taneční hudby Ultra Europe, který v loňském roce navštívilo 150 tisíc návštěvníků ze 43 zemí světa.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:

Mohlo by vás zajímat