Supetarské pláže získaly významné ekologické ocenění - "Bílou vlajku"

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Supetarské pláže…
Publikováno: 19.05.2015
Supetar
Supetar, pláž "Tri mosta"

Začátkem března bylo plážím "Tri mosta" a "Banj" v letovisku Supetar uděleno významné ekologické ocenění za čistotu moře - "Bílá vlajka" (Bijela zastava, White Flag). Slavnostního předání se zúčastnili vysocí představitelé chorvatských ministerstev, turistických sdružení, místních správních úřadů a další významní hosté. Jako první ostrovní destinace, která toto ocenění získala, může být příkladem v soustavné péči o čistotu moře a ochranu podmořského života i pro další ostrovy.

Bílá vlajka je ekologickým symbolem čistoty moře, řek a jezer. Uděluje ji organizace Global Under Water Awareness Asociation (GUWAA), v jejímž čele stojí její spoluzakladatel a slavný chorvatský potápěč Kristijan Curavić (mimo jiné držitel světového rekordu v potápění na nádech). Kritéria pro získání Bílé vlajky jsou: zbavení mořského dna veškerého tuhého a nerozložitelného odpadu a jeho úplné vyčištění, péče o břehy moře a vodních toků tak, aby se zabránilo jeho znečišťování, pravidelný monitoring a ochrana přírodních podmořských biotopů. Bílá vlajka, jak zdůrazňuje předseda GUWAA, není na prodej, získává se jen díky absolutní čistotě vody, mořského dna a splnění dalších kritérií.

Supetar
Supetar

Ocenění z rukou Kristijana Curaviće převzal majitel turistického komplexu Waterman Svpetrvs Resort, která uvedené pláže spravuje. Curavić při předání zdůraznil, že člověk chrání přírodu nejen pro ni samotnou, ale především kvůli sobě, své budoucnosti, kvůli svým dětem.

GUWAA uděluje Bílou vlajku od roku 2013. Prvním laureátem bylo Monako za čistotu mořského dna a cenu převzal monacký princ Albert II. , jehož nadace patří mezi významné partnery organizace GUAWAA. Dále toto ocenění získali:

  • Beach Resort Solaris u Šibeniku (Chorvatsko),
  • Národní park Una (Bosna a Hercegovina),
  • pláž Verudela u hotelu Park Plaza Histria v Pule (Chorvatsko),
  • Life Club (Monako),
  • Národní park Krka (Chorvatsko),
  • Grand Hotel Toplice u Bledského jezera (Slovinsko).

Bílá vlajka jako ekologický symbol čistého moře bude mít neocenitelný význam pro image samotného Supetaru, ostrova Brače i celého Jadranu.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat