Split rozšíří ubytovací nabídku o nové luxusní hotely

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Split rozšíří…
Publikováno: 27.03.2015
Split
Split, v popředí koupaliště Bačvice

Počet návštěvníků středodalmatské metropole Splitu, dosáhl v loňském roce poprvé půl milionu a počet přenocování ve Splitu se již po několik let pohybuje kolem jednoho milionu. Tato čísla vyvolala úvahy o tom, jakých výsledků by město mohlo dosáhnout, kdyby mělo dostatek luxusních, nejlépe pětihvězdičkových ubytovacích kapacit. A kdyby se to podařilo uskutečnit, mohl by Split zahájit útok na dosavadní lídry v tomto směru, Dubrovník a Rovinj.

Prvním krokem k uskutečnění ambiciózních cílů bylo prohlášení vedení města, že právě cestovní ruch je nejdůležitějším a prioritním hospodářským odvětvím Splitu, které vyžaduje v mnoha směrech změnu přístupu , zejména v investicích. Především do výstavby hotelů tak, aby se ze současných 1 200 hotelových lůžek (což přibližně odpovídá kapacitě nesrovnatelně menšího a méně významného letoviska Mali Lošinj) zvýšila kapacita o minimálně 500 lůžek nejvyšší kategorie.

Split
Split

Hotelová výstavba má tedy zelenou. V současné době se již brzy začne stavět v atraktivní Trstenické zátoce (Uvala Trstenik), přímo u jedné z nejkrásnějších splitských pláží, tedy na jihovýchodním splitském předměstí. Investorem je hotelová skupina "Blue Sun" a známý architekt Niko Bilić pro ni navrhl sedmipodlažní exkluzivní pětihvězdičkový hotel s pracovním názvem "Dioklecijan". Hotel bude disponovat 200 lůžky, velkým kongresovým sálem a vším, co k pětihvězdičkovému vybavení patří. Počítá se s investicí 35 milionů eur. Své brány má otevřít před sezónou 2016.


Split
Split, zátoka Trstenik

Splitský hotel "Park", který se nachází blízko populárního splitského koupaliště Bačvice, má projít velkou přestavbou, při níž získá velký kongresový sál (v podzemí), spa centrum, podzemní garáže, novou recepci s lobby barem a venkovní bazén. Celková částka má činit přibližně 10 milionů eur. Bude to již čtvrtá přestavba tohoto hotelu a tentokrát je jejím cílem pátá hvězdička (čtyři má hotel Park nyní). O design interiéru se bude starat známá designérka Anita Udvardy. K vrcholu luxusu budou patřit venkovní jakuzzi na terasách jednotlivých pokojů s výhledem na pláž a moře. Přestavba hotelu postaveného v roce 1929 má zachovat dosavadní styl hotelu a jeho atmosféru první poloviny 20. století. Jeho kapacita se má zvýšit z dosavadních 56 pokojů na 73 pokoje. S otevřením se počítá začátkem července tohoto roku.

Na atraktivní lokalitě na místě někdejšího parku, přímo nad koupalištěm Bačvice se staví nový čtyřhvězdičkový hotel "Bačvice" s osmi podlažími a podzemními garážemi. Přestože bude zaujímat poměrně malou plochu, má být bohatě vybaven vším, co patří do standardní výbavy hotelu této vysoké kategorie. Se svými 48 komfortními pokoji přispěje k nabídce luxusu ve Splitu. Jeho otevření je ohlášeno již na letošní letní sezónu.

Split
Split, Diokleciánův palác


Západní vstup do města má být reprezentován projektem zvaným "West Gate". Mají jej tvořit dvě administrativní budovy obchodního a turistického centra, jedna čtrnáctipatrová, druhá sedmnáctipatrová. Mají být postaveny "na zelené louce" na křížení ulic Domovinskog rata a Stinica. V té první je plánován hotel se 100 lůžky, kongresové středisko, restaurace a bary. Hotel má sloužit především obchodní klientele. Druhá budova je určena pro Splitskou banku. Jedná se o velmi ambiciózní projekt v hodnotě 500 milionů kun, který bude zaujímat plochu 50 000 m2. Práce dosud nebyly zahájeny, ale počítá se, že by měly začít za několik málo měsíců.

Velký zájem je soustředěn na úplně zchátralý hotel "Ambasador", který byl postaven těsně před druhou světovou válkou na západním splitském nábřeží. Do diskuse o budoucí podobě tohoto hotelu výrazně zasahují památkáři. Že se jedná o významný počin, svědčí i skutečnost, že projekt rekonstrukce bude předložen k posouzení a vyjádření organizaci UNESCO (blízký Diokleciánův palác je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví lidstva organizace UNESCO). Podle projektu má mít hotel 110 lůžek a bude aspirovat na maximální počet hvězdiček. Zatím však není jasno kolem budoucího investora.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat