Dálnice v Istrii zdražily o tři procenta

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Dálnice v Istrii…
Publikováno: 07.03.2014
Pazin
Pazin ve střední Istrii, administrativní středisko
Istrijské župy

Od 1. ledna 2014 se zvýšily dálniční poplatky na Istrijském poloostrově na tzv. "Istrijského ypsilonu" o tři procenta, což přibližně odpovídá růstu inflace. Průměrná cena mýtného na jeden kilometr dálnice je nyní 0,52 kun. Zdražení se netýká pouze tunelu Učka.

Na Istrijském poloostrově mají motoristé k dispozici 101 kilometrů moderní dálnice o plném profilu, které jsou zpoplatněny, a to včetně tunelu Učka. Za cestu osobním autem po dálnici A9 od slovinských hranic (exit Umag) až do Puly (77 km) nyní zaplatí 41 kun (dříve 38 kun). Na dálnici A8, tedy východním rameni "Istrijského ypsilonu" směrem od Rijeky se platí za tunel Učka (nyní 29 kun) a za úsek dálnice A8 Rogovići u Pazinu - Kanfanar (18 km, nyní 9 kun). Při cestě z Rijeky do Puly (92 km) včetně tunelu Učka činí poplatek 51 kun.

Od roku 2006 probíhá přestavba istrijských rychlostních silnic na dálnice o plném profilu. S více než ročním by měla být letos v létě zahájena výstavba na zbývajícím úseku dálnice A8 o délce 28 km od Pazinu k tunelu Učka: Rogovići - Ivoli (6,5 km), Ivoli - Cerovlje (4,9 km), Cerovlje - Lupoglav (12,3 km) a Lupoglav - Vranja (4,2 km)). Dokončen má být v roce 2016. Teprve potom přijdou na řadu nejobtížnější stavební projekty: vybudování druhého tubusu tunelu Učka (5 070 m) a rozšíření stávajících viaduktů Mirna, Vala a Limska Draga.

Informace pro motoristy: Dálniční poplatky.

Zdroj informací:Mohlo by vás zajímat