Ostrov Lošinj získal světové ocenění za udržitelný rozvoj cestovního ruchu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Ostrov Lošinj…
Publikováno: 15.10.2013
Mali Lošinj
Lošinj, město Mali Lošinj

Světové sdružení "SKAL International", které bylo založeno v roce 1934, je největší organizací profesionálů v cestovním ruchu. Je to jediné sdružení, které zahrnuje všechna odvětví cestovního ruchu v pěti světadílech. Má na dvacet tisíc členů, působících v devadesáti zemích světa. Cílem členů sdružení je podpora akcí usilujících o ochranu životního prostředí prostřednictvím propagace zodpovědného a trvale udržitelného rozvoje. Od roku 2002 vyhodnocuje každoročně na celém světě akce směřující k tomuto cíli a udílí ceny posvěcené OSN. Od letošního roku nese název "Cena za udržitelný rozvoj v cestovním ruchu" (Skal International Sustainable Development in Tourism Awards).

Mali Lošinj
Mali Lošinj, zátoka Baldarka

Čím si právě ostrov Lošinj získal hodnotitele a jakým programem si zajistil letošní ocenění? Ostrov Lošinj vypracoval svůj letošní "Program udržitelného rozvoje ostrova" ve spolupráci s chorvatským Ústavem pro cestovní ruch (Institut za turizam). Jeho těžiště spočívalo v zaměření na zachování a ochranu biodiverzity, na projekt "Vůně a chuti ostrova Lošinj" (Miomirisi i okusi Lošinja, viz článek: Zajímavý projekt "Příjemné vůně a chutě ostrova Lošinje"), posilování a rozvoji programu ostrova jako destinace aromaterapie, zdravotního turizmu, zachování podmoří a čistoty pobřeží, odpovědné hospodaření s přírodními zdroji, podpoře vzdělávacího centra "Modrý květ" (Plavi svijet, viz článek: Delfíni v Jadranu a projekty na jejich ochranu) aj.

Osor
Lošinj, městečko Osor

Kromě toho se plánují i projekty zaměřené na kulturní identitu ostrova zvyšováním povědomí o hodnotách lošinjského kulturního dědictví, revitalizace města Osoru jako města kultury; v souvislosti s těmito aktivitami probíhají přípravy na umístění sochy Apoxyomena (viz tematický článek: Archeologický nález světového významu - chorvatský Apoxyomenos) do paláce Kvarner v Lošinji. Usiluje se také o zintenzivnění výroby, zpracování a prodeje lokálních ekoproduktů, a to pod značkou "Lošinský ekovýrobek". Projekt předpokládá i prodloužení přistávací dráhy letiště Lošinj, otevření nových ekologických jachtařských přístavů, tématické zaměření pláží, úpravu cyklistických stezek a jejich zapojení do ostrovní cyklistické sítě, úprava 280 kilometrů pěších stezek a vycházkových cest na pěti ostrovech Lošinského souostroví.

Výchovné programy, podpora rozvoje lidského kapitálu, upravená komunální infrastruktura, péče o okolí, územní plány, které pečují o zachování prostředí, kvalitní plánování, vysoká úroveň služeb, kvalitní rozvoj a budoucnost destinace – to vše byly prvky, které získaly vysoké ocenění a které jsou současně základnou pro rozvoj Lošinje a okolní ostrovů i v budoucnosti.



Zdroj informací:

  • Ministerstvo cestovního ruchu (Ministarstvo turizma): www.mint.hr

Mohlo by vás zajímat