Historické slavnosti "Dny Diokleciána" ve Splitu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Historické…
Publikováno: 15.08.2013
Split
Split, peristyl Diokleciánova paláce

Je jen málo měst na světě, která by byla tak úzce spojena s jednou osobností, jako je právě Split s postavou římského císaře Diokleciána, který se narodil v Salonách (dnešním Solinu u Splitu), hlavním městě římské provincie Dalmácie. Diokleciánův palác jako nejvýznamnější památka Splitu se může pochlubit zápisem do seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

Není proto divu, že si obyvatelé Splitu stále připomínají tuto pro ně tak významnou historickou osobnost, mimo jiné i formou slavností, nazývaných "Dny Diokleciána" (Dani Dioklecijana), které se letos konají od 16. do 19. srpna v celém starém městě - na nábřeží, na jeho náměstích a ulicích.

Split
Split, Stříbrná brána Diokleciánova paláce

Na čtyři dny se město vrátí do své antické minulosti a všem hostům barvitě předvede sedmáct století starou historii. Organizátoři vykouzlí atmosféru císařské doby, dokonce i splitští občané budou oblečeni do tunik a tóg s olivovými věnci na hlavách. První den slavností, v pátek (ve 20.30 hod.), vyrazí průvod legionářů a kočárů v čele s císařem a jeho suitou z nábřeží (Riva) Marmontovou ulicí (Marmontova ulica) a Zlatou bránou (severní brána, Zlatna vrata) na slavnostně vyzdobený peristyl (Peristil), kde ho uvítá početný dav římského lidu. Zde se bude konat slavnostní zahájení (ve 21 hod.), Dioklecián pak pozdraví občany, zazní fanfáry a město pohltí tóny římské hudby. Návštěvníky čeká bohatý program slavností, včetně gladiátorských zápasů, římské kopané, divadelních představení, tanečních vystoupení, koncertů, vystoupení pouličních umělců i programů pro děti - vše samozřejmě v duchu antiky. Nebude chybět ani "Diokleciánovův trh" (Dioklecijanov sajam) a gastronomická nabídka starého Říma, např. gastronomické slavnosti "Co jedli první Spliťané" (Što su jeli prvi Splićani).

Podrobný program slavností je k dispozici na stránce: www.visitsplit.com.

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení města Splitu (Turistička zajednica grada Splita): www.visitsplit.com

Mohlo by vás zajímat