Slavnost třešní v Lovranu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Slavnost třešní v…
Publikováno: 06.06.2013
Lovran
Lovran

Každoročně se v první polovině června konají v letovisku Lovran na Opatijské riviéře Dny třešní (Dani od črešanj), které letos začínají v sobotu 8. června slavností "Fešta od črešanj" a potrvají do 16. června. Místní obyvatelé tvrdí, že lovranské třešně jsou prý bezkonkurenčně nejlepší na celém světě.

V místních stáncích čekají na návštěvníky lovranských slavností spousty tohoto čerstvě natrhaného ovoce, v lovranských kavárnách, cukrárnách a restauracích mohou ochutnat různé sladkosti z třešní, např. proslulé záviny, bublaniny, nákypy, koláče a další dobroty podle starých receptů, případně i jídla, v nichž jsou třešně nezbytnou ingrediencí.

V čem spočívá tajemství jedinečné chuti lovranských třešní, kterým tu říkají brtošinke? Ty se podobají výborné odrůdě Lambert a vynikají šťavnatostí, skvělou chutí a velikostí. Třešně jsou jakousi značkou Lovranu a konkurují jim pouze jedlé kaštany, jimiž žije Lovran v podzimních měsících. Lovranski maruni, jak se tu jedlým kaštanům říká, mají také své slavností dny s nabídkou výrobků z této pochoutky a s bohatým zábavním programem (viz článek: Slavnost jedlých kaštanů - "Marunada").

Zlatým hřebem sobotní slavnosti bude ochutnávka obrovského třešňového závinu, který bude měřit 10 metrů (Veli štrudel). O doprovodný hudební program se postarají zdejší folklorní skupiny.

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení Primorsko-goranské župy (Turistička zajednica Primorsko-goranske županije): www.kvarner.hr
  • Turistické sdružení obce Lovran (Turistička zajednica općine Lovran): www.tz-lovran.hr

Mohlo by vás zajímat