Nově upraveno západní splitské nábřeží až k Sustipanu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Nově upraveno…
Publikováno: 02.05.2013

Město Split se konečně dočkalo dokončení úpravy tzv. západního nábřeží (zapadna obala) o délce 623 m, a to přístaviště Matejuška kolem někdejšího hotelu Ambasador, hotelu Marjan, který se stále ještě přestavuje, budovy Banovina až k Sustipanu, kde se nachází jachtařský přístav – ACI Marina Split. Poměrně úzké nábřeží bylo rozšířeno o 25 metrů a změnilo se k nepoznání. Také se jednalo o poměrně vysokou investici – 85 milionů kun.

Split
Split

Split tím získal příjemný prostor pro procházky podél moře a krásná parková úprava nábřeží skvěle zapadá do koncepce dosavadních pobřežních úprav (splitské nábřeží před Diokleciánovým palácem zv. Riva bylo upraveno v roce 2007). A třeba ještě zmínit, že nové cesty se otevírá nádherné panorama Splitu i s jeho horskou kulisou v pozadí.

Celý projekt byl rozdělen do dvou samostatných částí – první část představovala úpravu nábřeží při pobřežní komunikaci.

O něco výše položenou silnici lemuje alej vzrostlých palem. Jsou to ty palmy, které rostly na nábřeží již dříve, ale byly pro úsporu prostředků již před úpravou vykopány a uchovány až do nového zasázení.

Promenáda při moři získala krásnou bílou kamennou dlažbou, fontány, nové osvětlení, dřevěné lavičky a lehátka. Ostrůvky zeleně jsou osazeny stromy, keři, květinami a nízkými středomořskými bylinami. Je tu instalováno zavlažovací zařízení pro úspornou kapkovou zálivku, které přesně reguluje přísun závlahy i v případě dešťů.

Slavnostní otevření nového nábřeží se konal ve čtvrtek 25. dubna. V čele průvodu veteránů a motorek jel i starosta Splitu, Željko Kerum, jemuž patří zdejší hotel Marjan. Velkým magnetem pro přihlížející bylo rozdávání 5 000 porcí rizota s plody moře a noků s masem - zdarma stejně jako nápoje. Následovaly koncerty několika kapel, bohatý zábavní program a ohňostroj.

Fotogalerie Jutarnji list: www.jutarnji.hr.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat