Obnovená regata tradičních dřevěných plavidel v Nerezine na ostrově Lošinj

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Obnovená regata…
Publikováno: 13.09.2012
Nerezine
Nerezine

V malebné vesnici Nerezine na severovýchodním pobřeží kvarnerského ostrova Lošinj, na úpatí pohoří Osošćica, se vloni místním milovníkům moře a dřevěných plachetnic podařilo po čtyřicetišestileté přestávce obnovit nerezinskou regatu tradičních plachetnic a zorganizovat její pětatřicátý ročník. Prakticky celá vesnice se podílela na organizaci a přípravě této regaty, která se konala v sobotu 17. záři a stala se současně velkou místní víkendovou slavností.

Obec Nerezine má starou námořní tradici především však tradici výroby menších plachetnic, rybářských lodí i člunů. Dnes je dílna na výrobu dřevěných plavidel, která nyní funguje v rámci Mariny Nerezine, jednou z posledních nositelek této tradice na Kvarneru. Současně pečuje o stávající staré lodě tohoto typu, poskytuje jim potřebný servis a školí jejich fanoušky v technice plavby na nich.

Regata, jíž se díky úsilí organizátorů zúčastnilo rekordních 28 lodí z Nerezine, Malého Lošinje, Martišćice, Mošćeničky Dragy, Lovranu, Krku a Rábu, se stala příkladem, jak propagovat starou námořní a plavební tradici v oblasti, jak připomenout mladé zdejší generaci i přijíždějícím turistům někdejší slávu tradiční jadranské stavby lodí.

Letos se Nerezinská regata tradičních plachetnic (Nerezinska regata tradicijskih barki na jedra) opět koná, a to v sobotu 15. září. Dopoledne proběhne spouštění plavidel na moře, přihlašování účastníků a jejich setkání. Regata bude odstartována přesně v poledne a ukončena v 17 hodin. Očekává se účast asi třiceti plavidel, která budou rozdělena podle typů do třech kategorií: 1) pasara, 2) guc, gajeta a leut, 3) batela. Večer bude patřit oslavě vítězů, zábavě, hudbě a tanci.

Nerezine
Nerezine, františkánský klášter

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení města Mali Lošinj (Turistička zajednica grada Malog Lošinja):
    www.tz-malilosinj.hr
  • Ministerstvo cestovního ruchu (Ministarstvo turizma):
    www.mint.hr

Mohlo by vás zajímat