Další ocenění pro městskou pláž v Crikvenici

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Další ocenění pro…
Publikováno: 10.01.2012
Crikvenica
Crikvenica

Již od samého počátku rozvoje Crikvenice jako přímořských lázní, tedy od 90. let předminulého století, hrály významnou úlohu její pláže. Téměř osm kilometrů pláží, písečných a oblázkových, lemuje půvabné pobřeží, vybavené vším, co si dnešní náročný host může přát. Nabízí dostatek plážových rekvizit – lehátek, slunečníků, sprch, toalet, vybavení pro jednoduché sportování a rekreaci na moři (šlapadla, čluny apod.), ale i zábavy, a to především pro ty nejmenší – děti.

Aby pláž byla stále krásná a upravená, musí ji město stále udržovat a pečovat o ni. A stojí to nemalé prostředky. Jen do jednoho úseku pláže – městské pláže (Gradsko kupalište), dlouhé 1,6 km o rozloze 30 tisíc m2 – investovalo město v průběhu posledních deseti let 7,5 milionů kun. Přitom největší částka připadá na doplnění této pláže pískem – každoročně je nutné sem dovézt 500 m3 kvalitního písku, a to jak na pláže, tak i ke vstupu do moře. Vždyť právě této městské písečné pláži vděčí Crikvenica za svou proslulost. Každodenní péči vyžaduje i udržování čistoty pláže, péče o okolní středomořské rostlinstvo a parkovou úpravu, o zdejší přímořskou promenádu, přilehlé sportovní a zábavní terény a zařízení. Letos se plánuje výstavba turistické ambulance, dalších sanitárních zařízení, dalších chodníků a cest.

Crikvenica
Crikvenica

Velkou předností městské crikvenické pláže je i její bezbariérový vstup do moře. Pro děti je pláž velmi příhodná díky písečné mělčině u vstupu do moře. Pláž se nachází pouhých 200 metrů od centra Crikvenice.

Že crikvenická pláž splňuje všechny předepsané podmínky, pokud jde o čistotu moře, pláže a její vybavení, svědčí mimo jiné i mezinárodní uznání, která jí byla v uplynulých letech udělena. Je to především tzv. Modrá vlajka (Plava zastava) – crikvenická městská pláž je jejím nositelem od roku 1999. Loni k ní přibyla ještě další, a to Turistický květ (Turistički cvijet) pro nejlepší městkou pláž v Chorvatsku a Modrý květ (Plavi cvijet) pro nejlépe upravenou veřejnou pláž v Přímořsko-goranské župě.

Zdroj informací:

  • Chorvatské turistické sdružení (Hrvatska turistička zajednica): www.htz.hr
  • Turistické sdružení Primorsko-goranské župy (Turistička zajednica Primorsko-goranske županije): www.kvarner.hr

Mohlo by vás zajímat