Okolí letoviska Novi Vinodolski žije velkou slavností - "Růží Vinodolu"

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Okolí letoviska…
Publikováno: 15.08.2011
Novi Vinodolski
Novi Vinodolski

Největší a nejznámější turistickou akcí malebného Vinodolu, kraje v okolí letovisek Crikvenica a Novi Vinodolski, je nesporně "Růže Vinodolu" (Ružica Vinodola). V této slavnosti, která má kořeny v daleké minulosti, ožívají staré pověsti, hry, zvyky a obyčeje, které souvisejí s vínem a vinobraním. Akce je současně přehlídkou bohatého folkloru zdejšího kraje i jedinečnou možností, jak ochutnat zdejší známá kvalitní vína.

Podle tradice se v kraji na konci vinobraní volila nejšikovnější a nejpilnější dívka, tzv. Ružica, která pak prošla městem v čele průvodu, ověnčena vinnou révou. V současné podobě soutěží dvanáct dívek v devíti různých vinařských dovednostech o titul "Růže Vinodolu".

Slavnost byla zahájena 12. srpna v Grižane a následující den v Bribiru, kdy byly představeny místní krasavice - kandidátky na prestižní titul a proběhly první soutěžní disciplíny. Ve čtvrtek 18. srpna bude soutěž pokračovat na vinicích v Pavlomiru, v pátek se přestěhuje velkým průvodem do města Novi Vinodolski, kde pak vyvrcholí 20. srpna ve večerních hodinách na Frankopanském náměstí (Frankopanski trg) vyhlášením vítězky - "Růže Vinodolu". Po oba dny se budou ve měste konat velké trhy s nabídkou vína, tradičních jídel a rukodělných výrobků, který bude doprovázet bohatý zábavní program, folklorní hudba, tradiční hry a ukázky řemesel. A na úplný závěr se mohou návštěvníci těšit na velký ohňostroj na počest nejšikovnější dívky kraje.

Novi Vinodolski
Novi Vinodolski, jedna z disciplín soutěže

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení Vinodolu (Turistička zajednica općine Vinodolske): www.tz-vinodol.hr
  • Turistické sdružení Primorsko-goranské župy (Turistička zajednica Primorsko-goranske županije): www.kvarner.hr

Mohlo by vás zajímat