Jezero Dračí oko v Rogoznici se konečně stalo chráněnou přírodní památkou

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Jezero Dračí oko v…
Publikováno: 10.12.2010
Split
Marina Frapa a Dračí oko

Nevelké slané jezero Dračí oko (Zmajevo oko) u letoviska Rogoznica, 25 km jižně od Šibeniku se stalo součástí chráněného přírodního dědictví Šibenicko-kninské župy.

Tento hydromorfologický fenomén se nachází na poloostrově Gradina, západně od obce Rogoznica. Jezero charakteristické modrozelené barvy vzniklo po poslední době ledové, tedy přibližně před deseti tisíci léty, kdy moře stouplo přibližně o 100 metrů a puklinami vniklo do kotliny, která se tu vytvořila již před vznikem jezera. Zaujímá plochu jen 5 300 m2 a je hluboké 15 metrů.

Je pochopitelné, že podivuhodné jezero vždycky podněcovalo fantazii zdejších obyvatel a nebylo divu, že s ním a především s jeho vznikem se spojily různé legendy. Podle jedné z nich se rozprostírala tam, kde je dnes jezero, úrodná pole. Právě tady hospodařili dva bratři, z nichž jeden oslepl. Při sklizni prosil bratra, aby úrodu spravedlivě rozdělil mezi ne dva, jinak že bude strašně potrestán. Ten mu dal slib, ale nedodržel ho a slepého bratra okradl. Země se pak pod ním zatřásla, propadla se a na místě někdejšího pole vzniklo jezero. Z jezera vyskočil drak, který popadl zrádného bratra a zmizel s ním v hloubce jezera. Každoročně se pak vynořoval a uchvátil svou oběť – jednu krásnou dívku a jednu ovci.

V jezerní vodě panují zvláštní podmínky. Ve spodní vrstvě není kyslík, převládá tam sirovodík, takže tato část jezera je bez života. V jeho horních vrstvách je kyslíku dostatek, takže tu panují zvláštní podmínky podobné podmínkám v sousedním moři. Zdejší fauna je obzvlášť bohatá a pestrá. Žijí tu např. ústřice, datlovky vrtavé, raci, langusty a humři, a to v poměrně velkých počtech. Jezero se stalo středem pozornosti mnoha odborníků a cílem výzkumu hydrologů.

Rogoznické Dračí oko bylo dříve nedostatečně chráněno a ani změny v územním plánu obce nezajišťovaly jeho dostatečnou ochranu. V bezprostřední blízkosti Zmajeva oka se nachází jachtařský přístav - Marina Frapa, která při výstavbě a další expanzi nebrala na jezero ohled. K dalšímu ohrožení jeho existence došlo při výstavbě kanalizačního systému v blízkosti jezera, přestože na tomto území byla zakázána jakákoli stavební činnost. Odborníci a zdejší ekologové, kteří již léta usilovali o zařazení jezera mezi chráněné přírodní rezervace, budou bedlivě sledovat, aby se nezhoršily podmínky pro život zdejšího ekosystému.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat