Historické slavnosti "Dny Diokleciána" ve Splitu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Historické…
Publikováno: 20.08.2010
Split
Split, peristyl Diokleciánova paláce

Je jen málo měst na světě, která by byla úzce spojena s jednou osobností, jako je právě Split s postavou římského císaře Diokleciána, který se narodil v Salonách (dnešním Solinu u Splitu), hlavním městě římské provincie Dalmácie. Diokleciánův palác jako nejvýznamnější památka Splitu se může pochlubit zápisem do seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

Není proto divu, že si obyvatelé Splitu stále připomínají tuto pro ně tak významnou historickou osobnost, mimo jiné i formou slavností, nazývaných "Dny Diokliciána" (Dani Dioklecijana), které se letos konají od 20. do 23. srpna v celém starém městě - na nábřeží i na jeho náměstích a ulicích.

Na čtyři dny se město vrátí do své antické minulosti a všem hostům barvitě předvede sedmáct století starou historii. Organizátoři vykouzlí atmosféru císařské doby, dokonce i splitští občané budou oblečeni do tunik a tóg s olivovými věnci na hlavách. První den slavností, v pátek ve 20.30 hod., pojede průvod kočárů v čele s císařem a jeho suitou z nábřeží (Riva) ulicemi města na slavnostně vyzdobený peristyl (Peristil) , kde ho uvítá početný dav římského lidu, legionářů ve vojenské výstroji, gladiátorů atd. Zde se bude konat slavnostní zahájení, při němž předá starosta Splitu Diokleciánovi a jeho manželece Prisce klíče od města, Dioklecián pak pozdraví občany, zazní fanfáry a město pohltí tóny římské hudby. Poté bude následovat bohatý program slavností, včetně gladiátorských zápasů, divadelních představení, tanečních vystoupení, koncertů, vystoupení pouličních umělců i programů pro děti - vše samozřejmě v duchu antiky. Nebude chybět ani gastronomická nabídka starého Říma, např. v pátek gastronomická slavnost "Co jedli první Spliťané" (Što su jeli prvi Splićani).

Podrobný program slavností je k dispozici na stránce: www.visitsplit.com.

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení města Splitu (Turistička zajednica grada Splita): www.visitsplit.com

Mohlo by vás zajímat