Jedinečná výstava "Chorvatský Apoxyomenos" v Zadaru

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Jedinečná výstava …
Publikováno: 06.04.2010
Apoxyomenos

Chorvatský ministr kultury Božidar Biškupić slavnostně otevřel dne 30. března mimořádnou výstavu s názvem "Chorvatský Apoxyomenos". Jejím hlavním exponátem je nejcennější archeologický objev posledních desetiletí na území Chorvatska – antická bronzová socha Apoxyomena z 2. až 1. století př. n. l. Výstava se koná v Muzeu antického skla až do 30. října, takže i turisté v letní sezóně budou mít příležitost tento skvost vidět na vlastní oči.

Sochu Apoxyomena našel v roce 1996 belgický amatérský potápěč v hloubce 45 metrů u ostrůvku Vele Orjule při jižním cípu ostrova Lošinj. Představuje atleta, který si po gymnastickém cvičení či závodu seškrabuje hřebílkem (řecky stenglis) pot, olej a písek z těla (odtud také pochází název sochy, znamenající "seškrabávající si"). Je vysoká 1,92 metru a váží 300 kilogramů.

Po archeologickém průzkumu přímo na místě nálezu následovala v roce 1999 náročná operace vyzdvižení sochy z hlubiny. I když byla velmi dobře zachovalá, její restaurování trvalo dlouhých sedm let. Poté byla v roce 2006 vystavena v Archeologickém muzeu v Záhřebu a v paláci Medici Riccardi ve Florencii, kde ji shlédlo 80 tisíc návštěvníků. Pak se opět vrátila do Chorvatska – na výstavu do Osijeku, Splitu a Rijeky.

Nejvyšší chorvatské kulturní orgány rozhodly, že Apoxyomenos bude po skončení svého turné definitivně umístěn v novém stálém muzeu, který bude pro tento účel vybudován v Malém Lošinji, tedy v blízkosti nálezu sochy. "Muzeum Apoxyomena" (Muzej Apoksiomena) bude upraveno ve stávajícím paláci Kvarner na Nábřeží lošinjských kapitánů v Malém Lošinji.

Apoxyomenos
Apoxyomenos na dně moře

Podle vítězného projektu, který byl nedávno představen veřejnosti, má expozice skrývat různá kreativní překvapení, vynalézavá řešení a důvtipné efekty. Sama Apoxyomenova socha má být umístěna na samém závěru prohlídkové trasy muzea a má být návštěvníkům představena velmi dramatickým způsobem ve skleněné kupoli, která zaplní prostor mezi venkovními zdmi a střechou paláce. Výstavní prostory muzea budou rozčleněny do několika částí, které se budou vzájemně lišit osvětlením, barvami, vůněmi, zvukovými a dotykovými efekty, takže naplní všechny smysly návštěvníka. V malém amfiteátru se bude promítat dokumentární film.

Informace o otevírací době výstavy a lokalitě: Muzeum antického skla (Muzej antičkog stakla) - www.mas-zadar.hr


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat