"Dubrovnické zahrady slunce" ožívají

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... "Dubrovnické…
Publikováno: 18.12.2009

2.12.2008

Až do války v 90. letech minulého století byl obrovský turistický komplex "Dubrovnické zahrady slunce" (Dubrovački vrtovi sunca) v letovisku Orašac na Dubrovnickém přímoří (8 km severozápadně od Dubrovníku) největším ubytovacím zařízením na jižním Jadranu a chloubou celého dubrovnického regionu. Pak ale přišlo válečné tažení Jugoslávské armády do jižní Dalmácie, které mělo podle plánu z Bělehradu okupovat jižní část jaderského pobřeží a pokračovat pak do střední a severní Dalmácie, které se rovněž měly stát součástí "Velkého Srbska". Při tomto tažení byly ničeny domy, zemědělské usedlosti, kostely, památky, obléhán a ostřelován Dubrovník, zapáleno jedinečné arboretum v Trstenu a devastována turistická zařízení. A právě jedním z těch postižených byl i poměrně nový (z roku 1987) apartmánový komplex "Dubrovnické zahrady slunce".

Poničené objekty o kapacitě 1700 lůžek zůstaly na dlouhá léta beze změny a dál chátraly. Na konci obce Orašac si jich musel všimnout každý motorista, který jel po Jadranské magistrále do Dubrovníku. Rozlehlý opuštěný komplex bez života ležící ve svahu pod magistrálou se nedal přehlédnout.

Orašac
Orašac, hotel Radisson letos v létě

Po válce bylo velmi složité najít pro toto velké ubytovací zařízení spolehlivého nového majitele, který by mu též vrátil starý lesk a popularitu. Nakonec své síly spojili nadnárodní investiční fond Jupiter Adria a chorvatská stavební skupina Hidrocommerce a nyní se dokončuje první etapa celého projektu. Ta představuje výstavbu pětihvězdičkového hotelu Radisson SAS o kapacitě 201 pokojů a 207 apartmánů, s kongresovým centrem pro 1000 osob, wellness-centrem, třemi otevřenými bazény, několika exkluzivními restauracemi, bary a sportovním centrem. Management společnosti Radisson SAS je zapojen v přípravném týmu před otevřením hotelu, aby bylo zajištěno jeho fungování v souladu se světovými standardy této společnosti. Do projektu bylo zatím vloženo 170 milionů eur. S otevřením hotelu Radisson se počítá 1. července 2009.

Druhá etapa bude zahrnovat výstavbu hotelu "Regent" se 130 pokoji, který by měl být dokončen do roku 2010. Celý komplex rozkládající se na ploše 57000 m2 na břehu moře a ve svahu nad ním bude bohatě parkově upraven, o čemž svědčí i údaj o plánovaném počtu rostlin, které tu mají být zasazeny - 80000 stromů, keřů, květin a dalších druhů.

Projekt "Dubrovnické zahrady slunce" není jediným projektem investora Jupiter Adria na pobřeží Jadranu. V loňském roce otevřel nový jachtařský přístav v Preku na ostrově Ugljanu - "Marinu Preko" a nyní v jeho blízkosti začíná stavět nový hotel. V Istrii plánuje projekt "Golf & Country Resort", který by se měl skládat ze tří golfových komplexů - v Umagu, Novigradu a Motovunu. Další destinací, kam hodlá investovat, je ostrov Šipan, kde chce na pustém jihovýchodním pobřeží postavit nový turistický komplex s názvem "Čemprijesi".

Zdroj informací:


Související lokality

Mohlo by vás zajímat