Oslí dostihy v Tribunji

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Oslí dostihy v…
Publikováno: 18.12.2009

29.7.2008

Tato mimořádně populární zábavní akce se koná každoročně v nevelkém, ale oblíbeném přímořském městečku Tribunj v severní Dalmácii, ležícího 4 km západně od velkého letoviska Vodice.

Tribunj
Tribunj

Letos 41. ročník Oslích dostihů (Magareće utrke) se bude konat již tradičně 1. srpna. O návštěvníky jistě nebnude nouze - v loňském roce jich bylo přes 7000, a to bez ohledu na poměrně vysoké vstupné 20 kun.

S myšlenkou závodu oslů přišli v roce 1952 studenti z Tribunje, kteří trávili prázdniny v rodné vesnici a uspořádali pro zábavu první závod oslů. Od roku 1957 se dostihy staly tradicí (jen s několika krátkými přestávkami). Trať vede kolem starého jádra obce, tedy kolem ostrůvku, po místním nábřeží. Návštěvníci shodně tvrdí, že je to jedna z nejveselejších a nejzábavnějších akcí na Jadranu.

Oslí dostihy v Tribunji pořádá sdružení „Chorvatský osel“ (Hrvatski tovar). Je to právě to sdružení, které se zasloužilo o to, že na nepříliš vzdáleném ostrůvku Logorun byla založena první osli rezervace na světě.

Osli požívají v Tribunji zvláštní ochranu. Podle staré tradice zachránili osli před staletími vesnici před Turky. A tak jim prý právečm náleží pomník, který jim byl nedávno postaven.

Vítězem loňského ročníku se stal osel „Kola za ludnicu“ (Auto do blázince) s jezdcem Antoniem Perkovem, který se sám moc divil, že se mu podařilo s tak neposlušným a nezkrotným zvířetem závod vyhrát. Ale jeho oslice byla ve srovnání s druhými závodníky jako beránek. Ti totiž byly ještě tvrdohlavější a téměř nezvladatelní. V průběhu závodu dochází k mnoha komickým situacím, k velkému potěšení publika. Osli se často zabývají vším možným, jen ne snahou dojít jako první k cíli a tak zvítězit. Jak je vidět z loňské výsledkové listiny, ani jména ostatních zúčastněných oslů nepostrádají humor: Casanova, Monstrum, Paris Hilton, Političar (Politik)...

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení Tribunj (Turistička zajednica Tribunj): www.tz-tribunj.hr
  • Chorvatský osel - Sdružení za záchranu oslů (Hrvatski tovar - Udruga za zaštitu magaraca): www.hrvatski-tovar.hr

Mohlo by vás zajímat