Cyklistické trasy v oblasti Vranského jezera

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Cyklistické trasy v…
Publikováno: 18.12.2009

15.8.2007

V rámci projektu "Rozvoj udržitelného cestovního ruchu v Chráněné krajinné oblasti Vranské jezero a v jejím okolí", který je financován programem Evropské unie CARDS 2002 a chorvatským ministerstvem kultury, byla vytvořena základní turistická infrastruktura Chráněné krajinné oblasti Vranské jezero (Park prirode Vransko jezero), tj. především turistické značení, naučné stezky, můstky pozorovatelny ptactva, návštěvnické středisko v přístavišti Prosika a výletní cíl s vyhlídkou Kamenjak. Byly vytištěny propagační materiály (např. BIKE BY VRANSKO JEZERO s mapou a popisem tras) a vypracovány i dílčí studie valorizace kulturního a přírodního bohatství. Vranské jezero je mimo jiné součástí Ramsarské dohody chránící významné světové mokřady.

Vranské jezero se nachází jihovýchodně od Zadaru, 8 km od známého letoviska Biograd na moru, v těsné blízkosti přímořské obce Pakoštane.

Mimořádně vhodnou sportovní aktivitou v okolí Vranského jezera je cyklistika, která umožňuje lepší poznávání přírodních hodnot i národopisu chráněné oblasti. V současné době si mohou cyklisté vybrat ze tří upravených cyklistických tras.

První trasa (Staza 1) vede z Biogradu makadamovou cestou do Pakoštane.

Druhá trasa (Staza 2) je dlouhá 38 km a vede v bezprostřední blízkosti jezera. Dá se po ní objet celé jezero, případně několika odbočkami zajet i k vlastnímu břehu.

Třetí trasa (Staza 3) navazuje na druhou trasu a vede poněkud vzdálenějšími partiemi, které jsou současně výše položeny a poskytují krásné výhledy z oblasti nad východními břehy jezera. Jako na dlani lze vidět jezero, moře a blízká skupinka menších ostrovů. Nejpěknější je nově upravená vyhlídka Kamenjak, odkud lze dohlédnout na ostrovy Murter, Pašman a dokonce až na Kornatské ostrovy. Trasa je dlouhá 43 km.

Informace:

  • Chráněná krajinná oblast Vranské jezero (Park prirode Vransko jezero): www.vransko-jezero.hr
  • Turistické sdružení obce Pakoštane (Turistička zajednica obćine Pakoštane): www.pakostane.hr

Mohlo by vás zajímat