Nejfrekventovanější trajektový přístav na jadranských ostrovech

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Nejfrekventovanější…
Publikováno: 11.09.2006

I ten, kdo sleduje rozvoj jadranských ostrovních přístavů, vč. trajektových, a jejich význam pro ekonomiku těchto ostrovů, bývá překvapen informací, podle níž je nejvíce vytíženým a nejfrekventovanějším přístavem na jadranských ostrovech přístav Preko na ostrově Ugljanu.

Vesnice Preko leží přímo proti Zadaru, hlavnímu městu župy a Severní Dalmácie, jejímu kulturnímu a hospodářskému centru. Zadar je i největším přístavem oblasti a jedním z největších v zemi. A právě Zadaru a jeho hospodářskému významu děkuje Preko za své postavení mezi jadranskými trajektovými přístavy.

Preko
Preko, v pozadí Zadar a vzadu pohoří Velebit

Jen 2,5 námořní míle dělí Zadar od obce Preko a pouhých 30 minut trvá plavba trajektem přes Zadarský průliv. Trajekty i přístavy pro tuto trasu jsou vybaveny tak, že se provoz nezastaví ani za nepříznivého počasí. Preko a s ním sousedící obce na ostrově Ugljanu jsou pokládána za jakási předměstí Zadaru. Ostrované jezdí každé ráno trajekty do Zadaru, za prací a do škol a odpoledne či navečer se zase vracejí. Trajekt pro ně představuje městskou dopravu. Přibývá i těch, kteří opouštějí Zadar a staví si své domky na venkově - na ostrově. A jestliže připočteme i stále stoupající zájem turistů o pobyty na Ugljanu, případně na sousedním Pašmanu, pak není divu, že se Preko, které je jediným trajektovým přístavem na ostrově Ugljanu , dostalo do čela jadranských ostrovních přístavů.

V roce 2005 bylo na trase Preko - Zadar (a opačně) přepraveno rekordních 1,5 milionu cestujících a pro rok 2006 se počítá s dalším zvýšením.

I když byl v uplynulém roce na tuto trajektovou linku nasazen nový velký a moderní trajekt "Sveti Krševan", stále to nestačí. Vždyť v sezóně cestuje na této trase až 6000 osob denně. Ve vnitřních prostorách není pro cestující dost místa, a tak zejména při špatném počasí praskají vnitřní společné prostory ve švech. Odpovědná místa se proto již delší dobu zabývají co nejoptimálnějším řešením této situace již s ohledem na to, že počet přepravovaných osob a vozidel bude dále stoupat.

Sezónní lodní řád této trajektové linky najdete v části Lodní doprava.


Mohlo by vás zajímat