www.chorvatsko.cz


Hlavní stránka » Severní Dalmácie » Biograd na moru


n.p. Paklenica

Starigrad

Novigrad

Nin

Zaton

Petrčane

Zadar

Sukošan

Sv. Filip i Jakov

Biograd n. m.

Crvena Luka

Pakoštane

Vranské jezero

Pirovac

Tribunj

Vodice

Šibenik

Solaris

Primošten
Výlety

Ravni Kotari a       jv. Velebit

Velebit

Řeka Krka

Biograd na moru

Biograd
Biograd na moru

Město a přístav v Severní Dalmácii (5 500 obyv.), 28 km jihovýchodně od Zadaru. Tradiční, velmi pěkně upravené letovisko s bohatou vegetací. Rozkládá se na poloostrůvku mezi zálivy Bošana a Soline a na pevnině. Před Biogradem ostrůvky Planac a Sveta Katarina (s majákem). Trajekt do Tkonu na ostrov Pašman. Biograd je východisko lodních výletů do národního parku Kornati.

Přístav pro jachty - marina má novou nemalou atrakci, a to podmořské osvětlení. Jako jediný na světě instaloval podmořská světla. Zatím jej osvětluje 9 silných světelných zdrojů, v plánu je jich však 40. Osvětlení je už dnes velmi efektní a vzbuzuje velkou pozornost návštěvníků.

Biograd
Biograd na moru, nábřeží


Historie a památky

Biograd
Biograd na moru

Původně liburnská (ilyrská) osada Blandone. V raném středověku se nazývala Alba Civitas, tj. Bílé město, odtud tedy Biograd. V 11. stol. byla sídlem chorvatských králů, od pol. 11. stol. též biskupské sídlo. V r. 1102 zde byl uherský král Koloman korunován na chorvatského krále. Krátce nato město zničeno Benátčany. Znovu je vybudovali lidé z vnitrozemí, kteří sem utekli před Turky, v pozdějších válkách s Turky bylo opětovně poničeno.

Dochovaly se velmi skromné zbytky původních hradeb a někdejší katedrály a starochorvatské hroby. Farní barokní kostel sv. Anastázie (Sveta Anastazija) pochází z poloviny 18. stol. Mimo město se nacházejí zříceniny kostelíku sv. Rocha (Sveti Rok) a sv.Antonína (Sveti Antun).Koupání

Biograd
Biograd na moru, pláž Dražica

Biograd má pěkné rozlehlé oblázkové pláže, které lemuje borový les. Nejblíž centru obce (10 min. pěší chůze po pobřežní promenádě směrem k jihovýchodu) je populární pláž Dražica, hlavní pláž letoviska - velká, oblázková, lemovaná borovým lesem, dobře vybavená sprchami, kabinkami a zábavními nebo sportovními atrakcemi (tobogán, trampolíny apod.). Spolu s pláží Bošana byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou (viz aktualita: Ocenění pro pláže a jachtařské přístavy - mariny "Modré vlajky 2015").

Další pláží tímto směrem je pláž Soline. Nachází se ve stejmenné zátoce v blízkosti kempu. Je oblázkovo-písčitá. Méně navštěvovaná bývá oblázková pláž Kumenat, která leží ještě trochu dál od města.

V severozápadní části města, hned za jachtařskými přístavy, se nachází oblázková pláž Bošana.

Vyznavači naturismu mohou navštívit FKK pláž Kumenat u kempu Soline (1 km jihovýchodně od centra) nebo pláž na ostrůvku Sveta Katarina před Biogradem.

Biograd
Biograd na moru, pláž Dražica a vpravo pláž Soline


Sport

Biograd na moru má bohatou nabídku sportovních a rekreačních aktivit. V blízkosti pláže Dražica se nachází tenisové centrum se 14 osvětlenými kurty, hřiště pro malou kopanou, košíkovou, házenou a další sporty. V kempu Soline je hřiště pro plážový volejbal. Na pláži Dražica si lze vyzkoušet parasailing, vodní lyžování, surfing a další vodní sporty. Na plážích Dražica a Bošana jsou potápěčské kluby, které organizují kurzy a potápěčské výlety. V několika půjčovnách si lze půjčit kolo, šlapadlo, vodní skútr, kajak, člun a další sportovní potřeby. Biograd má dva jachtařské přístavy - mariny (Kornati a Šangulin) a přístaviště u hotelu Ilirija. Na nábřeží Dražica je velký bazén pro vodní pólo. Do okolí vede řada pěších a cyklistických stezek, především směrem na Pakoštane a k Vranskému jezeru. Konají se tu závody a soutěže v různých sportech.

Biograd
Biograd na moru, v popředí Marina Kornati,
navazuje Marina Šangulin


Zábava

Začátkem června zahajuje letní turistickou sezónu gastronomický festival "Biogradský stůl" (Biogradski stol) s podtitulem "Festival původních potravin, pití, gastronomických specialit, originálních suvenýrů a folkloru". Na nábřeží Krále Petra Krešimira IV. (Obala kralja Petra Krešimira IV.) prezentují své produkty vystavovatelé z různých krajů Chorvatska i ze zahraničí, připravavují se speciality pod širým nebem, hrají folklorní skupiny, orchestry a klapy.

Největší letní turistická slavnost se nazývá "Biogradská noc" (Biogradska noć), vždy začátkem srpna. Je přehlídkou folklorní hudby, tance, zábavy a gastronomie. Zahrnuje vystoupení folklorních skupin, ochutnávky místních specialit, ohňostroj apod. Celé město se baví až do ranních hodin.

Letní program doplňují pravidelné páteční slavnosti na nábřeží zvané "Feštica", letní hry, módní přehlídky, letní karneval a další akce.

Bohatou nabídku kaváren, restaurací a barů doplňují noční kluby Pocco Locco, Aqua Club, Lavander Lounge Bar, Queen Bar, MIG.

Biograd
Biograd na moru


Kultura

Vlastivědné muzeum (Zavičajni muzej) se nachází přímo na nábřeží, uchovává sbírky archeologické, historické a etnografické. Nejzajímavější součástí jsou předměty z benátské lodi, která v 16. stol. ztroskotala u ostrůvku Gnalić a byla v sedmdesátých letech minulého století vyzvednuta.

V rámci Kulturního léta (Kulturno ljeto) se na nábřeží, Náměstí Brce (Trg Brce), před radnicí a na dolších místech konají koncerty klasické hudby, taneční představení, folklorní vystoupení, večery poezie a koncerty promenádní hudby.Ubytování

Biograd nabízí ubytování hotelech, apartmánech i v soukromí. Kemp Soline leží na pobřeží 2 km jihovýchodně, další kempy se nacházejí v této oblasti, tedy mezi Biogradem a Soline.

Biograd
Biograd na moru, hotel Ilirija
Hotely:

Kornati Ilirija Adriatic Adria
(All Inclusive)
Adria
(s polopenzí)
Mediteransko selo
San Antonio
Bolero Albamaris
Palma Meduza Žućo In


Kempy:

Soline Biograd Diana & JosipVýlety

Biograd
Biograd na moru, vlevo ostrov Pašman

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours